Πρόκειται για το σύνδρομο του looser ή μήπως κάτι παραπάνω;

Για ακόμα έναν αγώνα γίναμε (εμείς οι λίγοι που πήγαμε ΟΑΚΑ το Σάββατο) στο ίδιο έργο θεατές.
Παρακολουθήσαμε μια επιβλητική και ορεξάτη στην άμυνα ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο η οποία στην ανάπαυλα μεταλάχθηκε σε μια ανεμική ομάδα παιδικής χαράς που το μόνο που έκανε όταν είχε την μπάλα στα χέρια είναι να σουτάρει τρίποντα με ποσοστά ευστοχίας άσχημα έως απαράδεκτα. Πρόκειται για το σύνδρομο του looser ή μήπως κάτι παραπάνω;

Να τα δούμε όμως ένα , ένα...

Η ΑΕΚ όλη την χρονιά παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων σε πολλούς αγώνες και αυτό όχι λόγω έλλειψης ποιότητας, αλλά από το ξερό της το κεφάλι που δεν λέει να διδαχθεί 2-3 απλά πράγματα.
Τρανταχτό παράδειγμα είναι οτι δεν συνεχίζουμε να χτυπάμε τρίποντα όταν έχουμε υπερβολική αστοχία αλλά περνάμε την μπάλα στους ψηλούς οι οποίοι τουλάχιστον θα πάρουν το φάουλ αν δεν πετύχουν καλάθι. Αυτό είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα των παικτών, δηλαδή οι κακές επιθετικές επιλογές.

Θέμα των παικτών επίσης, είναι η ενέργεια που βγάζουν στην άμυνα. Μια ομάδα όπως ο ΠΑΟΚ που έχει μέσο όρο επίθεσης 75 πόντους, την άφησες να σου βάλει 83 στο γήπεδό σου όταν στο ημίχρονο είχε πετύχει μόλις 33 !!! (Να συνυπολογιστεί η απώλεια του Σχορτσιανίτη που είναι στους 10 πόντους μέσο όρο μόνος του.)

Πάμε στα λάθη του coach κατά την ταπεινή μας πάντα γνώμη..

Είδαμε τον Ζντόβτς να δοκιμάζει σχήμα με 3 ψηλούς στο παρκέ (Σαρικόπουλο, Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς) την στιγμή που ο ΠΑΟΚ είχε μόλις έναν καθαρόαιμο ψηλό στην πεντάδα.
Βλέπωντας αυτό ο Μαρκόπουλος, που έχει φάει τα παρκέ της Α1 με το κουτάλι, εγκλώβισε την ΑΕΚ παίζοντας μια άμυνα ζώνης και οθώντας την να αρχίσει τα σουτ 3 πόντων στα οποία παραδοσιακά είμαστε πολύ άστοχοι ως ομάδα φέτος.

Συνεπώς γιατί κ.Ζντόβτς δεν αλλάξατε την τακτική της ομάδας όταν μας μπλόκαρε ο αντίπαλος προπονητής; ( Ένα το κρατούμενο.)

Δεύτερο αλλά εξίσου σημαντικό.Το ροτέισον της ΑΕΚ είναι συγκεκριμένο και δεν αποδέχεται αλχημείες.Στους center αποδίδει καλά μόνο ο Μαυροειδής μέχρι ώρας και γιαυτό πήρες τον Έρικ. Για να δώσεις βάθος στις επιλογές σου. Ο Έρικ ήρθε για να βοηθήσει στα Playoff (από τα οποία κινδυνεύουμε με το καλημέρα για αποκλεισμό έτσι όπως το πάμε το πράγμα) και αγωνίστηκε 4 λεπτά την στιγμή που ο Μαυροειδής είχε πρόβλημα με τα φάουλ άρα δεν μπορούσε να βοηθήσει την ομάδα επαρκώς.

Και όλα αυτά την στιγμή που έχουμε τον Γκριν να παίζει 20 λεπτά και να μένει άποντος με μόλις 1 (!!) ασίστ. Άρα ο προπονητής κρίνει με 2 μέτρα και 2 σταθμά κρατώντας στο παρκέ τον απαράδεκτο αγωνιστικά εδώ και καιρό Γκριν και δίνοντας μόνο 3 λεπτά συμμετοχής στον Έρικ που ήρθε ως το θηρίο που θα δώσει λύσεις στην ρακέτα.

Και ξαναλέμε ! Ο Big Sofo δεν αγωνίστηκε καν για να μπορεί ο ΠΑΟΚ να κοντράρει την ΑΕΚ στην ρακέτα.

Συμπέρασμα: Η χρονιά για να μην τελειώσει πρόωρα πρέπει άπαντες στην ομάδα να σκύψουν το κεφάλι και να δουλέψουν ώστε νικήσουν το Σάββατο για την τιμή της ομάδας την οποία έχουν φέτος πλήξει θανάσημα.

Είναι ξεφτίλα να χάνεις από έναν αντίπαλο μέτριο και μάλιστα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως στην Πυλαία που με +23 τελικά έχασες... Δείχνεις οτι δεν έμαθες τίποτα και όσοι δεν διδάσκονται από την ιστορία είναι καταδικασμένοι να παθαίνουν τα ίδια και χειρότερα.

Γιαυτό δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη το Σάββατο και εννοείται από την πρόκριση της ΑΕΚ στα ημιτελικά. Σε διαφορετική περίπτωση ας αποχωρήσουν ΟΛΟΙ καθώς το μόνο που καταφέρνουν είναι να μικραίνουν την ομάδα και το όραμα του Αγγελόπουλου και του κόσμου να δουν την ΑΕΚ , ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΞΑΝΑ δεν θα πραγματοποιηθεί ΠΟΤΕ.

Υ.Γ. Αστεία η τοποθέτηση όσωn βγήκαν μετά το ματς και είπαν πως έφταιγε η διαιτησία. Όταν ήσουν στο +16 και δεν διαχειρίστηκες τον αγώνα σωστά, θα τα ρίξεις στην διαιτησία; Η διαιτησία ήταν κακή αλλά η ΑΕΚ πολύ χειρότερη...