Διέλυσαν τους Τοronto, oι Pacers!

Οι Pacers έκαναν ένα σερί 18-0 στο δεύτερο ημίχρονο και διέλυσαν τους Raptors 101-83, οδηγώντας τη σειρά σε έβδομο παιχνίδι!

Μία σειρά Playoffs μπορεί να αλλάξει άρδην μέσα σε ένα βράδυ. Αυτό ακριβώς συνέβη και στο Bankers Life Fieldhouse. Οι Raptors είχαν όλο το momentum με το μέρος τους μετά την επική ανατροπή από το μείον 17 στον πέμπτο αγώνα και δύο ημέρες αργότερα ήταν η σειρά της Indiana να απαντήσει. Η ομάδα του Frank Vogel το έκανε μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Διέλυσε το Toronto 101-83 και οδήγησε τη σειρά σε έβδομο παιχνίδι.

Πριν από τον αγώνα ο Vogel ζήτησε από τους παίκτες του γρήγορο ρυθμό και καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση. Πήρε πολύ περισσότερα από αυτά. Οι Pacers έπαιξαν καταπληκτική ομαδική άμυνα, κράτησαν το Toronto στο 36,7% εντός πεδιάς και είχαν τόσους πολλούς πρωταγωνιστές, που δεν χρειάστηκαν καν άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι από τον Paul George, ο οποίος αν και άστοχος (5/14), έκανε λίγο απ' όλα (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Εξαφανισμένοι (πάλι) οι DeRozan-Lowry

Ο Myles Turner (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 τάπες) έπαιξε πάλι σημαντικό ρόλο και στις δύο πλευρές του γηπέδου, οι άλλοι τρεις βασικοί (Hill, Mahinmi, Ellis) σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων και μεγάλη βοήθεια προσέφεραν ακόμα δύο αναπληρωματικοί, ο Solomon Hill και ο Rodney Stuckey, οι οποίοι είχαν μαζί +61 στο “+/-” όσο βρέθηκαν στο παρκέ! Πάνω απ' όλα όμως οι Pacers έκαναν σπουδαία δουλειά στην άμυνα, κρατώντας τους Lowry-DeRozan στους 18 πόντους με 7/27 σουτ συνολικά!

Με το all-star δίδυμο σε (άλλη μία) κακή βραδιά ήταν εκ των προτέρων δεδομένο ότι οι Raptors θα είχαν πρόβλημα. Αυτό δεν φάνηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όταν η καναδική ομάδα ξέφυγε με 18-6 στο 6', ούτε και σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με τους Raptors να έχουν σταθερά το προβάδισμα (44-40), εν πολλοίς χάρη στους Carroll, Valanciunas και τη βοήθεια από τον πάγκο (Joseph, Biyombo, Powell). Ήταν όμως θέμα χρόνου οι Pacers να αρχίσουν κάποια στιγμή να βάζουν και σουτ στο γήπεδο τους.

Η αντεπίθεση των Pacers και το 18-0

Οι Pacers σούταραν με 32,6% στο πρώτο ημίχρονο αλλά... πήραν φωτιά στο δεύτερο. Στο 26' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα (47-46) και προς το τέλος της περιόδου έβαλαν τις βάσεις για το καθοριστικό ξέσπασμα που τους οδήγησε στη νίκη. Το σκορ ήταν 65-64 με 1'49'' να απομένουν για το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου. Έξι λεπτά αργότερα το ματς είχε τελειώσει. Ένα σερί 18-0 από το 34' έως το 40' έκανε το σκορ 83-64 και η διαφορά ανέβηκε μέχρι και το +28 στο 45' (97-69) για τους παθιασμένους Pacers.

Πηγή: NBA Hellas