Οι Thunder θριάμβευσαν... οι Hawks πήραν την ματσάρα!

Οι Thunder ταπείνωσαν τους Mavericks στο πρώτο παιχνίδι της σειράς, ενώ οι Celtics έκαναν εκπληκτική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι πιο έμπειροι Hawks πήραν τη νίκη για το 1-0 σε μια σειρά πολύ ξεχωριστή.

ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΟΙ THUNDER

Μπορεί στο μεγαλύτερο μέρος της regular season να μην έπαιξαν το μπάσκετ που ήθελαν και το μπάσκετ που περίμενε ο κόσμος από αυτούς, όμως στην πρώτη τους παράσταση στα playoffs, οι Thunder ήταν καταιγιστικοί. Διέσυραν (108-70) τους Dallas Mavericks, έκαναν το 1-0 στη σειρά και πήραν την πέμπτη νίκη τους απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο, σε ισάριθμους αγώνες τη φετινή χρονιά. Westbrook και Durant έπαιξαν όσο χρειάστηκε, την ώρα που ο γερόλυκος Dirk Nowitzki πάλευε μόνος και δεν είχε βοήθειες για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι, ΕΝΤΕΛΩΣ μόνος ο Nowitzki

Westbrook (24 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ σε 29:46), Durant (23 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 26:35), Ibaka (17 πόντοι, 3/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ σε 28 λεπτά) ήταν οι τρεις που έκαναν τη δουλειά, με τον Enes Kanter να εκμεταλλεύεται τις συγκυρίες και να τελειώνει τον αγώνα με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής. Ηταν ένα πολύ άνετο βράδυ για τους Thunder, που ακόμη κι όταν σκέφτονταν να πατήσουν φρένο, έβλεπαν τους Mavericks να τους λένε "περάστε προς το καλάθι μας".

Η ομάδα του Dallas, απο την άλλη, πήρε 18 πόντους σε 25 λεπτά από τον Dirk Nowitzki που έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, ομως κανείς δεν έβαλε περισσότερους από 8 πόντους ή τρία καλάθια κι έτσι η ομάδα της Oklahoma City πανηγύρισε την ευρύτερη νίκη της ιστορίας της σε αγώνα των playoffs.

Οι Thunder ήταν σαρωτικοί από το ξεκίνημα. Προηγήθηκαν 9-0, έκλεισαν την περίοδο στο +15 (26-11) και το ημίχρονο στο +26 (59-33). Ο Ibaka είχε ήδη βάλει 3/3 τρίποντα, ο Durant μετρούσε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Westbrook είχε 13/4/6 και ο Kanter 10 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 14 λεπτά ερχόμενος από τον πάγκο. Την ίδια ώρα, ο Nowitzki είχε 14 με πέντε καλάθια. Δεν υπήρχε άλλος Maverick με περισσότερους από τέσσερις πόντους ή με δυο καλάθια. Ναι, τόσο κακή ήταν η εικόνα της ομάδας του Dallas στο πρώτο μέρος και η διαφορά απόλυτα φυσιολογική.

Οι Mavs που δεν είχαν τους Parsons - Lee στη σύνθεσή τους, έχασαν και τον JJ Barea που δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος και κάπως έτσι τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα. Ηθελαν μεν να παλέψουν, όμως δέχθηκαν 34 πόντους και στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά είχε εκτοξευθεί στους 42 (!) πόντους (93-51) με αποτέλεσμα το ματς να χάσει κάθε ενδιαφέρον και το τέταρτο δωδεκάλεπτο να έχει ξεκάθαρα διαδικαστικό χαρακτήρα.

ΟΙ HAWKS ΠΗΡΑΝ ΤΗ ΜΑΤΣΑΡΑ

Στη regular season, είχαν το ίδιο ρεκόρ. 48-34. Στα playoffs, στην πρώτη μεταξύ τους μονομαχία, είχαν από ένα εξαιρετικό ημίχρονο κάθε μία. Στο τέλος της βραδιάς όμως αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι Hawks, οι οποίοι νίκησαν (102-101) τους Celtics και έκαναν το 1-0 σε μια σειρά που θα είναι μακριά, θα έχει εναλλαγές συναισθημάτων, δυνατές μονομαχίες, σασπένς, όχι σπουδαίο μπάσκετ, αλλά ματς με ένταση και δράμα. Η ομάδα της Atlanta ήταν σπουδαία στο πρώτο μέρος, εκείνη της Βοστώνης εκπληκτική στο δεύτερο, όμως δυο βολές του Jeff Teague στα 5.2" ήταν αυτές που έκριναν την έκβαση της αναμέτρησης πριν ο Isaiah Thomas γράψει το τελικό σκορ.

Περισσότερες λύσεις οι Hawks, πληγώθηκαν από την αστοχία οι Celtics

Η ομάδα της Atlanta είχε σε εξαιρετικό βράδυ τον Al Horford (24 πόντοι, 12 ριμπάουντ), τον Jeff Teague (23 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ) και τον Kent Bazemore (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ), κάλυψε τον Kyle Korver που τελείωσε το ματς με 2 πόντους και 1/10 σουτ, πήρε 14 πόντους από τον Mike Scott που έδωσε σημαντικές λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο και δεν ζήτησε πολλά από τον Paul Millsap που είχε περισσότερο συμπληρωματικό ρόλο.

Την ίδια ώρα οι Celtics στηρίζονταν στον Isaiah Thomas (27 πόντοι, 8 ασίστ) που τους πήρε στις πλάτες του στο τέλος, γύρισαν το ματς και πήραν το προβάδισμα χάρη στα τρίποντα του Marcus Smart (15 πόντοι σε 29 λεπτά), όμως ο Crowder ήταν πολύ άστοχος, ο Sullinger το ίδιο, ο Turner επίσης (οι τρεις μαζί είχαν 13/43 προσπάθειες!) και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, έχασαν και τον Avery Bradley που τραυματίστηκε στον μηρό στην τέταρτη περίοδο. Ακόμη κι έτσι, πάντως, θα μπορούσαν να κλέψουν τη νίκη. Δεν τα κατάφεραν και θα προσπαθήσουν ακόμη περισσότερο στο Game 2, έχοντας δείξει τη μαχητικότητά τους.

Σαρωτικοί στο πρώτο οι γηπεδούχοι, ανατροπή και θρίλερ στο φινάλε

Τρία λεπτά χρειάστηκαν για να καταλάβουμε τι θα συμβεί στην Philips Arena. Οι Hawks προηγήθηκαν με 9-2, ο Brad Stevens κάλεσε timeout, όμως οι Celtics δεν αντέδρασαν όπως περίμενε ο νεαρός coach. Οι γηπεδούχοι ήταν τρομερά συγκεντρωμένοι, πήραν ενέργεια από το κοινό και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11. Η ισορροπία της ομάδας του Budenholzer ήταν τρομερή, ο Horford, o Millsap, ο Bazemore και ο Mike Scott που ήρθε από τον πάγκο έκαναν φανταστική δουλειά, την ώρα που η άμυνα κρατούσε την τριάδα Thomas - Crowder - Sullinger στα 6/28 σουτ και οι Celtics είχαν συνολικά μόλις 23.1% εντός πεδιάς στο τέλος του πρώτου μέρους (51-34).

Η ομάδα της Βοστώνης έκανε, πάντως, την προσπάθειά της στην τρίτη περίοδο και όχι μόνο πίστεψε στις δυνατότητές της, αλλά επέστρεψε και στη διεκδίκηση του αγώνα. Οι Κέλτες ροκάνισαν τη διαφορά, μείωσαν σε απόσταση αναπνοής, έκλεισαν το δωδεκάλεπτο στο -7 (72-65) βάζοντας 31 πόντους σε αυτό το διάστημα και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, πριν ο Smart βάλει δυο τρίποντα για το 80-80 και την ομάδα του σε θέση να παλέψει για το σπουδαίο διπλό! Ο Crowder έβαλε άλλο ένα μακρινό σουτ για το 80-83 επτά λεπτά πριν το φινάλε και ο αγώνας απέκτησε μια πολύ άγρια ομορφιά. Η ένταση ανέβηκε άλλο ένα επίπεδο, οι Hawks έκλεψαν δυο μπάλες για να πετύχουν δυο εύκολα καλάθια και να κάνουν το 92-88. Ο Turner είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το τρίποντό του βρήκε σίδερο και ο Bazemore έβαλε δυο βολές για το 98-93 στα 36.6". Κάπου εκεί κρίθηκε οριστικά το παιχνίδι, με τον Teague να βάζει τις κρίσιμες βολές και τον Thomas το τρίποντο που έγραψε το τελικό 102-101.

Πηγή: NBA hellas