Μείωσε σε 2-1 το Τορόντο!

Την 1η πρώτη τους ήττα στα φετινά πλέι-οφ του ΝΒΑ γνώρισαν οι Καβαλίερς, που ηττήθηκαν από τους Ράπτορς με 99-84. Είχαν προηγηθεί οι "σκούπες" επί των Πίστονς και των Χοκς. Πλέον, το Τορόντο μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας και έδωσε -έστω προσωρινά- νέο ενδιαφέρον σε αυτή. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, τα 26 (!!!) ριμπάουντ που "μάζεψε" ο Μπιγιόμπο!

Εξέλιξη αγώνα

Όπως και στα προηγούμενα δύο παιχνίδια, οι Ράπτορς μπήκαν δυνατά και έκλεισαν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 27-24. Ήταν η πρώτη Καναδοί κλείνουν προηγούμενοι το 1ο δωδεκάλεπτο.
φορά στη σειρά που οι
Η συνέχεια για τους γηπεδούχους ήταν ακόμα πιο καταιγιστική. Κάνοντας το καλύτερο τους δωδεκάλεπτο στη σειρά, βρέθηκαν μπροστά με 18 πόντους, πριν τελειώσει το ημίχρονο με το σκορ να βρίσκεται στο 60-47, με ένα μικρό 5-0 των "Καβς".
Το Κλίβελαντ δεν έχασε το ρυθμό του μετά την ανάπαυλα και μείωσε σε 70-65, με επιθετικούς πρωτοστάτες τους Λεμπρόν και Σμιθ. Μέχρι εκεί όμως. Η διαφορά επέστρεψε σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του 3ου δωδεκαλέπτου (80-70) και οι Ράπτορς δεν ξανακοίταξαν πίσω εκμεταλλευόμενοι την ασφυκτική τους άμυνα.
Ένα γρήγορο 5-0 στις αρχές της τελευταίας περιόδου έδωσε "αέρα" 15 πόντων στους γηπεδούχους, πριν, παρά τις αγωνιώδεις προσπάθειες των Καβαλίερς, ο Μπιγιόμπο -του ενός πόντου μέχρι εκείνο το σημείο- σημειώσει 6 σερί πόντους "γράφοντας" το 91-77. Το τελικό σκορ, 99-84.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-24, 60-47, 80-70, 99-84