Έκανε το 3-2 το Τορόντο!

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Τορόντο Ράπτορς επί των Μαϊάμι Χιτ με 99-91. Πλέον, οι Καναδοί βρίσκονται μόλις μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας, στους οποίους έχουν ήδη προκριθεί οι Καβαλίερς.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Ράπτορς που βρέθηκαν να προηγούνται με 26-10 μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Το Μαϊάμι, που δεν προηγήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας τη διαφορά στους 7 (28-21). Κάπου εκεί ένα νέο ξέσπασμα του Τορόντο οδήγησε τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους (55-35), πριν κλείσει το ημίχρονο με ένα αναπάντητο 10-0 των Χιτ.
Συνεχίζοντας από εκεί που τους σταμάτησε η ανάπαυλα, οι Χιτ μείωσαν περαιτέρω, με την ψαλίδα να μειώνεται ακόμα και στους 6 πόντους. Στο σημείο αυτό, ο ΝτεΡόζαν πήρε πάλι το όπλο του και έδωσε διαφορά που έμοιαζε ασφαλείας στην ομάδα του, με το τρίτο δωδεκάλεπτο να τελειώνει με το σκορ στο 75-62. Η ομάδα από τον Καναδά φαινόταν να έχει φτιάξει γερά θεμέλια για την νίκη, αλλά η ομάδα του Σποέλστρα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με άμυνα για σεμινάριο, το Μαϊάμι έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 13-25 και μείωσε στον πόντο για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Όμως τότε μίλησε ο Λάουρι. Με δύο μεγάλα καλάθια έστειλε τη διαφορά στους 6 (95-89)  με 23,7'' να απομένουν. Το τελικό σκορ, 99-91 υπέρ του Τορόντο.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-18, 55-45, 75-62, 99-91