Νίκη της ΑΕΚ, ξύλο και 3on3!

Η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη επί του Άρη στο ΟΑΚΑ με 89-84 και έκανε το 2-0 στην σειρά και τώρα την Τετάρτη πάει στην Θεσσαλονίκη για να τελειώσει την 3η θέση.

Επεισοδιακό το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να παίρνει μια μεγάλη νίκη και να κάνει το 2-0 στην σειρά.

Κορυφαίος ο Σάκοτα με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, καθοριστικός ο Μπράουν με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Οκάρο Γουάιτ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ μαζί με τον Θοδωρή Ζάρα που είχε 22 πόντους ξεχώρισαν από τους Θεσσαλονικείς, που έπαιξαν ξανά χωρίς τον Χάγκινς κι έχασαν με αποβολή με δύο τεχνικές ποινές τον ΜακΝίλ στη δεύτερη περίοδο.

Παρωδία το φινάλε, με ένταση μεταξύ των παικτών και τους διαιτητές να αποβάλουν άπαντες πλην… τριών εκατέρωθεν. Μένει να φανεί τι θα σημειωθεί στο φύλλο αγώνα και αν οι παίκτες αυτοί θα κινδυνεύσουν με περαιτέρω τιμωρία.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Μπράουν και Σάκοτα να ευστοχούν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 11-0 μέχρι που ο Άρης σκόραρε σε σουτ τριών πόντων. Ο Σάκοτα απάντησε στο 4-0 του Άρη και έκανε το 19-9 με τρίποντο. Ο Ουότερς σκόραρε με εκ νέου σουτ τριών πόντων και έφερε το ματς στους 11 πόντους διαφορά. Ο Έρικ με μια εύστοχη βολή ''έγραψε'' το 24-14, που ήταν και σκορ περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε με τον Έρικ να σκοράρει, κάτω από το καλάθι. Ο Μιλόσεβιτς με ένα παλικαρίσιο καλάθι γκολ-φάουλ έκανε το 30-18 (7,37''). Ο Μπράουν ευστόχησε σε ''τρελό'' σουτ τριών πόντων από τα εννιά μέτρα και αμέσως ο Άρης απάντησε με τρίποντο. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με ένα σερί 5-0 μείωσε στους εννιά πόντους. Ο Σάκοτα έστειλε την διαφορά και πάλι στους +10 (36-24) με ένα τρίποντο από το σπίτι του.

Ο Μάκ Νίλ πήρε τεχνική ποινή και αποβλήθηκε από το ματς και όρμηξε στον διαιτητή με άγριες διαθέσεις αλλά ο Πρίφτης και οι παίχτες του Άρη τον τράβηξαν για να αποφύγουμε τα χειρότερα. Η ΑΕΚ δεν έχασε την ευκαιρία από αυτό το ''επεισόδιο'' και ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ένωση να προηγείται με 48-35.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ΑΕΚ να σκοράρει πέντε συνεχόμενους πόντους. Ο Άρης με ''ηγέτη'' τον Ζάρα και με ένα δικό του τρίποντο πήγε το ματς στους οκτώ πόντους και ξανά έβαλε στο παιχνίδι την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο Ζάρας συνέχισε να ευστοχεί και πέτυχε καλάθι τριών πόντων και έφερε το ματς στους πέντε (55-50). Η ΑΕΚ μετά από ώρα σκόραρε με τρίποντο από τον Χέρστον αλλά ο Μούρτος έστειλε την διαφορά για τον Άρη στους τέσσερις. Μεγάλο καλάθι από τον Μιλόσεβιτς στην εκπνοή της περιόδου που τελείωσε με 68-61 και με τον Άρη να επιστρέφει από το μείον 13 του ημιχρόνου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με την ΑΕΚ να σκοράρει με σουτ τριών πόντων (71-63) αλλά οκτώ λεπτά πριν την λήξη του ματς, έσβησαν τα φώτα στο ΟΑΚΑ με προσωρινή διακοπή. Αποφασίστηκε από τους προπονητές και τους διαιτητές να ξεκινήσει το παιχνίδι με χαμηλό φωτισμό.

Στο εκ νέου ξεκίνημα ο Χέρστον έβαλε την μπάλα στο καλάθι. Ο Ουάιτ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του έστειλε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (75-71), πέντε λεπτά πριν την λήξη του ματς και στην επόμενη φάση ο Μούρτος έστειλε το ματς στον πόντο. Μεγάλο καλάθι από τον Μπράουν αλλά ήρθε η απάντηση αμέσως από τον Ουότερς και το ματς ήταν στο 78-78, (1,25''). Πολύ μεγάλο σουτ τριών πόντων από τον Παπαντωνίου που έκανε το 81-78 και Σάκοτα στην επόμενη φάση με ένα χουκ, έφερε το ματς στους +5 για την ΑΕΚ.

Επεισοδιακό αποδείχθηκε το δεύτερο ματς των μικρών τελικών ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Άρη, παρά το γεγονός ότι επί της ουσίας δεν κρίνονται πολλά πράγματα στο πρωτάθλημα.
Συγκεκριμένα, ενώ απέμεναν περίπου 16 δευτερόλεπτα για τη λήξη της αναμέτρησης και η ΑΕΚ προηγούνταν με 86-81, Παπαντωνίου και Σάκοτα από πλευράς γηπεδούχων και οι Ουάιτ και Ουότερς από τους φιλοξενούμενους πιάστηκαν στα χέρια με αποτέλεσμα να διακοπεί προσωρινά το παιχνίδι.

Οι πάγκοι των δύο ομάδων στην προσπάθειά τους να τους χωρίσουν, μπήκαν εντός αγωνιστικού χώρου και αφού οι τρεις διαιτητές συμβουλεύτηκαν –όπως έχουν το δικαίωμα- το instant replay, αποφάσισαν την αποβολή όσων ενεπλάκησαν στις αψιμαχίες, καθώς και όσων βρίσκονταν στον πάγκο, αφού έτσι ορίζει ο κανονισμός. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, ΑΕΚ και Άρης αγωνίστηκαν με τρεις παίκτες (Μιλόσεβιτς, Κάρτερ, Μπράουν και Κόεν, Μούρτο, Σίμτσακ αντίστοιχα), ενώ οι Θεσσαλονικείς μάλιστα ολοκλήρωσαν το ματς με δύο παίκτες λόγω αποβολής του Σίμτσακ με πέντε φάουλ.

Η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη με 89-84 επί του Άρη και έκανε το 2-0 στην σειρά.

Δεκάλεπτα: 24-14, 48-35, 68-61, 89-84

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 6, Σάκοτα 22 (6 ριμπ.), Χέρστον 13, Μιλόσεβιτς 7, Κάρτερ 12 (7 ριμπ.), Σαρικόπουλος 2, Μωραΐτης, Έρικ 7 (6 ριμπ.).

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 1, Δήμας, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Γουάιτ 20 (7 ριμπ.), Γουότερς 15 (7 ασίστ), Ζάρας 22, Κοέν 5, Σίμτσακ 3, Μούρτος 12, ΜακΝίλ 6.

Διαιτητές: Γκόντας, Φούφης, Μπήτης.