Διπλό της Οκλαχόμα στο Σαν Αντόνιο!

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επί των Σαν Αντόνιο Σπερς, και μάλιστα εκτός έδρας, και πλέον απέχουν μόλις μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας! Σίγουρα πρόκειται για μία μεγάλη επιτυχία της παρέας του Ουέστμπρουκ και του Ντουράντ που στην αρχή της σειράς έμοιαζαν με το αουτσάιντερ.
Στην πρώτη περίοδο λοιπόν, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και απέκτησαν προβάδισμα 6 πόντων (16-22). Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο ωστόσο, οι Σπερς με μπροστάρη τον Όλντριτζ αλλά και τον Λέοναρντ, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 32-21 και βρέθηκαν στο +5 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στις αρχές του τρίτου δωδεκαλέπτου και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Γκριν, οι Σπερς προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους (62-49). Η Οκλαχόμα όμως με περίσσεια ψυχραιμία μείωσε σταδιακά τη διαφορά και η περίοδος έκλεισε με το σκορ να βρίσκεται στο 72-69 υπέρ των "Σπιρουνιών". Όλα προμήνυαν μία ανταγωνιστική τελευταία περίοδο.
Έτσι και έγινε. Αν και οι Σπερς προηγήθηκαν δύο φορές με διαφορά 6 πόντων, οι Θάντερ απάντησαν και στις δύο, την πρώτη ισοφαρίζοντας σε 78-78, ενώ την δεύτερη και κρισιμότερη, μετέτρεψαν το 88-82 σε 88-90 με ένα δικό τους 8-0 σερί! Ακολούθησε ισοφάριση από το Σαν Αντόνιο, 2/2 βολές από τον Ντουράντ, 1/2 βολές από τον Πάρκερ και ένα χαμένο δίποντο από τον Γάλλο γκαρντ.
Στο σημείο αυτό έγινε η φάση του αγώνα. Η μπάλα μετά από επαναφορά βρέθηκε στα χέρια του Ουέστμπρουκ, ο Λέοναρντ του έκανε καθαρό φάουλ για να σταματήσει τον χρόνο (6''), αλλά οι διαιτητές δεν το είδαν αφήνοντας τη φάση να συνεχιστεί. Στη συνέχεια της φάσης λοιπόν, ο γκαρντ των Θάντερ πέτυχε το καλάθι, κερδίζοντας παράλληλα και το φάουλ από τον Όλντριτζ. Ευστοχώντας και στην συμπληρωματική βολή, το παιχνίδι είχε ουσιαστικά ολοκληρωθεί.

Τα δωδεκάλεπτα: 16-22, 48-43, 72-69, 91-95