Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη τα κατάφερε! Σε έναν συγκλονιστικό τελικό, σε έναν απίστευτα ποιοτικό τελικό-διαφήμιση του μπάσκετ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 101-96, κατακτώντας το 7ο Ευρωπαϊκό Τρόπαιο της ιστορίας της και το 1ο μετά από 8 χρόνια "ξηρασίας".

Πρόκειται φυσικά για το 1ο Ευρωπαϊκό Τρόπαιο της καριέρας του Δημήτρη Ιτούδη σαν πρώτος προπονητής, ενώ ο Έλληνας κόουτς διεύρυνε και το προβάδισμά του έναντι του κουμπάρου του, έχοντας πλέον πέντε νίκες έναντι μόλις μίας του "Ζοτς".

Ήταν ένα πραγματικά απίστευτο παιχνίδι, ένας από τους καλύτερους τελικούς της ιστορίας της Ευρωλίγκα που τα είχε όλα. Ένταση, ανατροπές, μεγάλα σουτ, εντυπωσιακές φάσεις, εναλλαγές στην ψυχολογία είναι μόνο μερικά από τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Η ΤΣΣΚΑ και η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησαν εξίσου δυναμικά, με μεγάλη ευστοχία και πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Από τα μέσα της πρώτης περιόδου ωστόσο, η Ρώσικη ομάδα πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 5, 20-15. Αν και η Φενέρ μείωσε σε 22-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η συνέχεια για τους Ρώσους ήταν καταιγιστική. Με πανέμορφο μπάσκετ, άριστα εκτελεσμένες συνεργασίες, υψηλό ποσοστό ευστοχίας και δυναμική άμυνα, πραγματοποίησαν ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα στην ιστορία των τελικών της Ευρωλίγκα και έτσι βρέθηκαν να προηγούνται με 50-30 στο ημίχρονο, έχοντας τρέξει το απίστευτο επιμέρους σκορ 28-10.

Και αν για τους περισσότερους το παιχνίδι είχε τελειώσει, η ομάδα του Ιτούδη ήξερε ότι αν δεν μείνει ψύχραιμη θα μπορούσε να δεχθεί ακόμα μία μεγάλη ανατροπή. Μην ξεχνάμε ότι μόνο τα τελευταία χρόνια έχουμε δει πολυάριθμες ανατροπές να πραγματοποιούνται σε τελικούς της Ευρωλίγκα. Χαρακτηριστικά παραδείγματα η ανατροπή της ΤΣΣΚΑ επί του Παναθηναϊκού το 2009 όταν οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 48-28 στο ημίχρονο για να δεχθούν την ολική επαναφορά από τους Ρώσους που τελικά βέβαια έχασαν με το χαμένο σουτ του Σισκάουσκας, η ανατροπή του Ολυμπιακού επί της ΤΣΣΚΑ το 2012 στην Κωνσταντινούπολη από το -19 σε λιγότερο από 13 λεπτά και η ανατροπή του Ολυμπιακού επί της Ρεάλ από το -20 στο Λονδίνο.

Παρ' όλα τα παθήματα της πρόσφατης ιστορίας, η ΤΣΣΚΑ δεν πήρε το μάθημα της.

Μετά από ένα σχεδόν αψεγάδιαστο πρώτο ημίχρονο, στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου βρέθηκε μία άλλη, αγνώριστη ομάδα. Κάνοντας βεβιασμένες ατομικές επιθέσεις, χωρίς δημιουργία, με έλλειψη καθαρού μυαλού, με δυσκολία να σπάσουν την πίεση, χάνοντας πολυάριθμα ριμπάουντ και κάνοντας ανόητα φάουλ που τους δημιούργησε πρόβλημα λόγω υπερφόρτωσης πολλών παιχτών, οι "Ρώσικες Αρκούδες" νομοτελειακά θα δεχόντουσαν την ανατροπή. Και έτσι έγινε. Χωρίς να κάνει πειστική εμφάνιση -ούτε- στο δεύτερο ημίχρονο η Τούρκικη ομάδα εκμεταλλεύτηκε την μεταμόρφωση της ομάδας από τη Μόσχα προς το χειρότερο και γύρισε το παιχνίδι.

Και αν στο τρίτο δεκάλεπτο φαινόταν ότι αρνούνταν το δώρο που απλόχερα τους προσφερόταν μην καταφέρνοντας να μειώσουν περισσότερο από τους 16 πόντους, το ίδιο δεν ίσχυσε και στην τελευταίο περίοδο. Με μία αντεπίθεση διαρκείας και ορισμένα μεγάλα σουτ η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε και μάλιστα προηγήθηκε με 83-81 29'' πριν το τέλος. Στην επόμενη επίθεση ο Ντε Κολό αστόχησε, ο Κριάπα έκανε το φόλοου και ισοφάρισε σε 83-83. Με 1.9'' να απομένουν οι παίχτες του Ομπράντοβιτς αστόχησαν και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί αν και οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι τα μέσα του πενταλέπτου, στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα 8-0 γράφοντας το 97-90.

Τελικά και παρά τις αγωνιώδεις προσπάθειες των αντιπάλων τους που ευστόχησαν σε τρομερά δύσκολα σουτ, οι Ρώσοι κατάφεραν αυτό που για οχτώ χρόνια έμοιαζε με ακατόρθωτο. Κατέκτησαν την Ευρωλίγκα, κάνοντας τον πρόεδρο τους να ξεσπάσει σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 50-30, 69-53, 83-83, 101-96(μετά από παράταση)