''Λύγισαν'' στο τέλος αλλά... έχουν μέλλον!

Οι Νέοι της Βασίλισσας έδωσαν μέγαλη μάχη αλλά ηττήθηκαν με 74-68 από τον ΠΑΟ στον Τελικό του πρωταθλήματος Μετά από ένα παιχνίδι για ...

Μετά από ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η ομάδα Νέων της ΑΕΚ λύγισε και ηττήθηκε με 74-68 από τον ΠΑΟ και έχασε τον τίτλο στον τελικό του πρωταθλήματος U21. Η ΑΕΚ έκανε εξαιρετικό πρώτο μέρος με τους "πράσινους" να ανεβαίνουν στο τέλος.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε σε διαφορά πόντων. Πέρα από 27-22 η διαφορά δεν ξεπέρασε τους 4 πόντους. Ο ΠΑΟ έβρισκε λύσεις μέσα από τη ρακέτα, ενώ οι μικροί του Φαλέκα είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Οι πράσινοι έχασαν με τραυματισμό τον Ιορδάνου και χτύπησαν με αλλαγές στα miss match. Μεγάλα σουτ οι κιτρινόμαυροι με Μωραίτη και Κουτσουγερά λίγο έλειψαν να πάνε προηγούμενοι στην επανάληψη (32-32 με άστοχο σουτ του Μωραίτη στην εκπνοή). Η ΑΕΚ που μπήκε δυνατά στο β μέρος έχτισε μια διαφορά 9 πόντων περί στα μέσα του ημιχρόνου (37-46).

Ο Μωραίτης φορτώθηκε στην επανάληψη γρήγορα με 4 φάουλ και γενικά το δυνατό παιχνίδι με τα εύκολα σφυρίγματα έφεραν αρκετους κιτρινόμαυρους στα... όρια της αποβολής( Κουτσουγεράς, Καμαριανός). Η ΑΕΚ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα αλλά η γ περίοδος ολοκληρώθηκε με το μικρότερο προβάδισμα, αυτό του ενός πόντου. Οκτώ λεπτά πριν το τέλος ο ΠΑΟ πήρε για πρώτη φορά στο δεύτερο μισό το προβάδισμα (57-55). Ένα σερί 8-0 της ΑΕΚ την έφερε και πάλι στο +6 με ένα τρομερό γκολ φάουλ του Καμαριανού. Τέσσερα πριν τη λήξη το ματς ήταν 65-65. Δύο λεπτά αργότερα μπήκε καλάθι για τον Παναθηναικό που πήρε ξανά το προβάδισμα.

Τρομερές μάχες στο τελευταίο λεπτό. Έλλειψη καθαρού μυαλού και κούραση στοίχησαν στην ΑΕΚ. Ένα άστοχο σουτ του Κουτσουγερά και ένα λάθος του Μωραίτη έφεραν τον ΠΑΟ στο +2, 28 δεύτερα πριν το τέλος. Οι καθοριστηκές βολές του Λούντζη έφεραν τη διαφορά στο +4. Airball του Μωραίτη, ο Λούντζης δεν έχανε βολή, έκανε και ένα σημαντικό κλέψιμο και το 74-68 ήταν το τελικό σκορ.

ΑΕΚ: Τσιαμπάς, Μωραίτης, Πρόφκα, Γεωργίου, Κουτσουγέρας, Παπαγιαννόπουλος, Κούβελλας, Τάφας, Ραφτογιάννης, Καμαριανός, Τσακιρίδης, Τσαλμπούρης

ΠΑΟ: Γεωργιάδης, Λούντζης, Κουφόπουλος, Καλαιτζάκης, Μαγουλάς, Πιλάβιος, Ιορδάνου, Παπαδάκης, Κόνιαρης, Παπαδόπουλος, Μπελή, Ρουμελιώτης

Πηγή: aek365.gr

ΣΧΟΛΙΑ

Όνομα

Αγώνες,2478,Απόψεις,26,Αφιερώματα,182,Διοίκηση,442,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,40,Μεταγραφές,456,Συνεντεύξεις,381,Antonopoulos,5,Basket League,188,Editorial,46,Eurobasket,99,Euroleague,89,Featured,3606,Giannis Sifakis,10,Koriopolis,3,Live Stream,5,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: ''Λύγισαν'' στο τέλος αλλά... έχουν μέλλον!
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy