''Λύγισαν'' στο τέλος αλλά... έχουν μέλλον!

Οι Νέοι της Βασίλισσας έδωσαν μέγαλη μάχη αλλά ηττήθηκαν με 74-68 από τον ΠΑΟ στον Τελικό του πρωταθλήματος

Μετά από ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η ομάδα Νέων της ΑΕΚ λύγισε και ηττήθηκε με 74-68 από τον ΠΑΟ και έχασε τον τίτλο στον τελικό του πρωταθλήματος U21. Η ΑΕΚ έκανε εξαιρετικό πρώτο μέρος με τους "πράσινους" να ανεβαίνουν στο τέλος.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε σε διαφορά πόντων. Πέρα από 27-22 η διαφορά δεν ξεπέρασε τους 4 πόντους. Ο ΠΑΟ έβρισκε λύσεις μέσα από τη ρακέτα, ενώ οι μικροί του Φαλέκα είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Οι πράσινοι έχασαν με τραυματισμό τον Ιορδάνου και χτύπησαν με αλλαγές στα miss match. Μεγάλα σουτ οι κιτρινόμαυροι με Μωραίτη και Κουτσουγερά λίγο έλειψαν να πάνε προηγούμενοι στην επανάληψη (32-32 με άστοχο σουτ του Μωραίτη στην εκπνοή). Η ΑΕΚ που μπήκε δυνατά στο β μέρος έχτισε μια διαφορά 9 πόντων περί στα μέσα του ημιχρόνου (37-46).

Ο Μωραίτης φορτώθηκε στην επανάληψη γρήγορα με 4 φάουλ και γενικά το δυνατό παιχνίδι με τα εύκολα σφυρίγματα έφεραν αρκετους κιτρινόμαυρους στα... όρια της αποβολής( Κουτσουγεράς, Καμαριανός). Η ΑΕΚ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα αλλά η γ περίοδος ολοκληρώθηκε με το μικρότερο προβάδισμα, αυτό του ενός πόντου. Οκτώ λεπτά πριν το τέλος ο ΠΑΟ πήρε για πρώτη φορά στο δεύτερο μισό το προβάδισμα (57-55). Ένα σερί 8-0 της ΑΕΚ την έφερε και πάλι στο +6 με ένα τρομερό γκολ φάουλ του Καμαριανού. Τέσσερα πριν τη λήξη το ματς ήταν 65-65. Δύο λεπτά αργότερα μπήκε καλάθι για τον Παναθηναικό που πήρε ξανά το προβάδισμα.

Τρομερές μάχες στο τελευταίο λεπτό. Έλλειψη καθαρού μυαλού και κούραση στοίχησαν στην ΑΕΚ. Ένα άστοχο σουτ του Κουτσουγερά και ένα λάθος του Μωραίτη έφεραν τον ΠΑΟ στο +2, 28 δεύτερα πριν το τέλος. Οι καθοριστηκές βολές του Λούντζη έφεραν τη διαφορά στο +4. Airball του Μωραίτη, ο Λούντζης δεν έχανε βολή, έκανε και ένα σημαντικό κλέψιμο και το 74-68 ήταν το τελικό σκορ.

ΑΕΚ: Τσιαμπάς, Μωραίτης, Πρόφκα, Γεωργίου, Κουτσουγέρας, Παπαγιαννόπουλος, Κούβελλας, Τάφας, Ραφτογιάννης, Καμαριανός, Τσακιρίδης, Τσαλμπούρης

ΠΑΟ: Γεωργιάδης, Λούντζης, Κουφόπουλος, Καλαιτζάκης, Μαγουλάς, Πιλάβιος, Ιορδάνου, Παπαδάκης, Κόνιαρης, Παπαδόπουλος, Μπελή, Ρουμελιώτης

Πηγή: aek365.gr