Το πάλεψε η ΑΕΚ...

Η ΑΕΚ το πάλεψε και ήταν μέχρι και με 17 πόντους μπροστά αλλά οι διαιτητές δεν τι άφησαν να πάρει αυτό που άξιζε και έτσι έχασε με 75-89 από τον Ολυμπιακό που προκρίθηκε στην επόμενη φάση με 3-0 νίκες.

Την ΑΕΚ την ‘’λύγισαν’’ οι διαιτητές με τα σφυρίγματα τους όπου από την αρχή φάνηκε επιθετική. Στις κρίσημες στιγμές φάνηκε η βοήθεια προς τον Ολυμπιακό. Ενώ ρόλο έπαιξε και η απηρία στο προς το τέλος του ματς.

Για την ΑΕΚ καλύτερος παίχτης ήταν ο Μπράουν με 17 πόντους ενώ για τον Ολυμπιακό ο Χάκετ με 18 και ο Σπανούλης με 13 πόντους.

Λίγος κόσμος στο ΟΑΚΑ (περίπου 3,500) όπου δεν σταμάτησαν να τραγουδάν και σπρώχνουν την ομάδα προς την νίκη, κάτι που δεν άφησαν τα ''κοράκια'' να συμβεί. Ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού υπήρχε μια μικρή ένταση στις κερκίδες του ΟΑΚΑ ανάμεσα τους φιλάθλους της ΑΕΚλ, κάτι που με την επέμβαση των ψυχραιμότερων που βρισκόντουσαν εκεί, έληξε.

Όταν οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν στον αγωνιστικό χώρο και στο όνομα του Γιούρι Ζντόβτς μερίδα του κόσμου, αποδοκίμασε τον Σλοβένο προπονητή.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μάντζαρη να πετυχαίνει τρίποντο και ο Ολυμπιακός να παίρνει προβάδισμα με 2-8. Ο Ολυμπιακός αύξησε το σκορ στο 6-13. Η ΑΕΚ απάντησε με καλάθι του Παπαντωνίου και έγινε το 10-13. Με ένα 13-0 σκορ η ΑΕΚ έκανε το 19-13 και πήρε ‘’κεφάλι’’ στο ματς. Ο Χάντερ έκανε ένα εκπληκτικό κάρφωμα μετά από κλέψιμο, για τον Ολυμπιακό. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και πήρε προβάδισμα 11 πόντων (35-24). Η ΑΕΚ κράτησε την διαφορά ασφαλείας ακόμα και όταν ο Ολυμπιακός άρχισε να λειτουργεί καλύτερα στο επιθετικό κομμάτι. Η ΑΕΚ έφτασε μέχρι και 14 πόντους διαφορά από τον Ολυμπιακό, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Η Ένωση πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 41-31 υπέρ της.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Βασίλισσα να μπαίνει με τσαμπουκά και πάθος και να μην αφήνει τον Ολυμπιακό να ανακάμψει. Με Μπράουν και Χέρστον (7-0 σκορ επιμέρους) η ΑΕΚ έκανε το 50-33. Μετά από ένα 6-0 του Ολυμπιακού η ΑΕΚ απάντησε με καλάθι του Μπράουν. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Χάκετ ο Ολυμπιακός μείωσε στους 7 πόντους. Ο Σάκοτα μετά από ένα ‘’ξέσπασμα’’ του Ολυμπιακού, έδωσε την λύση και έκανε το 59-51. Ο Χάκετ πέτυχε ένα εκτός ισορροπίας τρίποντο στην εκπνοή και μείωσε στο 61-55.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα και έδωσε δικαίωμα στον Ολυμπιακό που μείωσε στον έναν πόντο (61-60). Ο Ολυμπιακός μετά από το ‘’σπρώξιμο’’ από τους διαιτητές πέρασε μπροστά με 61-62 (8 λεπτά πριν το τέλος). Ο Λοτζέσκι και Αγραβάνης με τρίποντα πήγαν την διαφορά στο +6 για τον Ολυμπιακό. Ο Μιλόσεβιτς απάντησε στα τρίποντα των ‘’κόκκινων’’ και στην συνέχεια ευστόχησε και στις δύο βολές που κέρδισε και έκανε το 69-71, αλλά ο Παπαπέτρου εκ νέου με σουτ τριών πόντων έγραψε το 69-74. Ο Μαυροκεφαλίδης με πέντε δικούς του πόντους μείωσε στο 73-80 αλλά ο Λοτζέσκι κέρδισε βολές όπου ευστόχησε και στις δύο. Ο Ολυμπιακός έφτασε στην νίκη με 75-89 τελικά και πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89