Τους ''πάτησε'' η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ πήρε την νίκη επί του Άρη σήμερα στο ΟΑΚΑ με 89-81, με κατέκτησε την τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ζντόβτς είχε το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την νίκη και συγχρόνως την τρίτη θέση της Basket League.

Καλύτερος του αγώνα για την ΑΕΚ ήταν ο Χέρστον με 24 πόντους και ακολούθησε ο Μπράουν με 22, ενώ για τον Άρη πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουότερς με 17 πόντους.

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με τον Σάκοτα να σκοράρει σε προσπάθεια δύο πόντων, αλλά με τον Άρη να απαντάει γρήγορα. Ο Χέρστον με ένα φοβερό κάρφωμα έκανε το 8-4 για την Ένωση. Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σάκοτα και ένα του Χέρστον (σερί 7-0) η ΑΕΚ πήρε διαφορά εννιά πόντων. Μετά από ένα σερί 4-0 του Άρη ο Κάρτερ απάντησε με σουτ τριών πόντων και έκανε το 22-14. Ο Ουότερς με τρίποντο στην αντεπίθεση έφερε το ματς στους τέσσερις (22-18) και με αυτό το σκορ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με πολύ αστοχία από την ΑΕΚ και ο πρώτος που πέτυχε πόντους ήταν ο Ξανθόπουλος για τον Άρη. Η Ένωση με ένα σερί 7-0 έστειλε την διαφορά και πάλι στους εννιά πόντους (31-22). Ο Άρης απάντησε στην ΑΕΚ και έφτασε και πάλι στους τέσσερις πόντους διαφορά το ματς αλλά οι Μπράουν και Χέρστον ήταν αυτοί όπου ξανά πήγαν την διαφορά στους εννιά με διαδοχικές προσπάθειες. Με προσωπική προσπάθεια του Χέρστον η ομάδα του Ζντόβτς πήρε την μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τώρα στο παιχνίδι με +11. Ο Μάκνιλ με τρίποντο μείωσε για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στους πέντε πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να προηγείται του Άρη με 43-38.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Μπράουν να σκοράρει σε σουτ τριών πόντων. Ο Χέρστον με καλάθι και συν μια βολή που συμπλήρωσε έκανε το σκορ 49-42. Οι Σάκοτα και Χέρστον με διαδοχικά καλάθια έκαναν το 55-44. Τρίποντο εκ νέου από τον Μπράουν και καλάθι του Μαυροειδή έκαναν το 60-49. Ο Χέρστον με ένα τέσσερις συνεχόμενους πόντους του έδωσε στην ΑΕΚ το προβάδισμα εκ νέου με +11 πόντους. Ο Ουότερς από την μεριά του Άρη πέτυχε ένα τρίποντο αλλά αμέσως ήρθε η απάντηση από τον Μπραουν για την Ένωση. Το τέλος του δεκαλέπτου ήρθε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ με 73-64.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ συνέχισε δυνατά και εφτά λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού ήταν μπροστά στο σκορ με 78-69. Ο Καλαμπόκης με τρίποντο έκανε το 82-71, ενώ ο Τσούπκοβιτς σημείωσε τρίποντο για τον Άρη. Με μια βολή, ο Ζάρας σημείωσε το 84-77 και στην συνέχεια από το ίδιο σημείο έκανε το 85-79. Ο Σάκοτα σημείωσε το 87-79 και με ένα λεπτό να απομένει με δύο συνεχόμενες βολές έκανε το 89-81. Το ματς τελείωσε με σκορ 89-81 και η σειρά έλαβε τέλος με την ΑΕΚ να παίρνει την τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 73-64, 89-81

Διαιτητές: Πηλοίδις, Καρακατσούνης, Παπαπέτρου

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Σάκοτα 14, Μιλοσέβιτς 7, Παπαντωνίου 2, Μωραϊτης, Χέρστον 24, Κάρτερ 7, Μπράουν 22, Μαυροειδής 5, Σαρικόπουλος, Έρικ.