Μία νίκη από τους τελικούς του ΝΒΑ οι Θάντερ!

Οι Θάντερ δεν αστειεύονται! Έδωσαν συνέχεια στις καταιγιστικές τους εμφανίσεις και συνέτριψαν και πάλι τους τρέχοντες πρωταθλητές του ΝΒΑ με 118-94! Πλέον απέχουν μόλις μία νίκη από τους τελικούς του ΝΒΑ. Η τελευταία φορά που βρέθηκε η Οκλαχόμα στους τελικούς ήταν την αγωνιστική περίοδο 2011-2012, οπότε και έχασε το πρωτάθλημα από το Μαϊάμι του Λεμπρόν, του Ουέιντ και του Μπος, κερδίζοντας μόλις ένα παιχνίδι. Φέτος, αν καταφέρουν να προκριθούν, δεν είναι απίθανο να συναντήσουν και πάλι τον Λεμπρόν Τζέιμς, με τον τελευταίο αυτή τη φορά όμως να βρίσκεται στην ομάδα των Καβαλίερς.

Εξέλιξη αγώνα

Μετά από ένα αρχικό προβάδισμα με 6-8 για τους φιλοξενούμενους, ακολούθησε ένα 16-0 για τους OKC για να προηγηθούν με 22-8. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, έλεγαν οι αρχαίοι πρόγονοι μας και αποδείχθηκε -και πάλι- ότι είχαν δίκιο. Το 1ο δωδεκάλεπτο έκλεισε με τους "πολεμιστές" να μειώνουν σε 30-26.
Η 2η περίοδος ωστόσο, ήταν και πάλι καταιγιστική για τους γηπεδούχους. Προηγήθηκαν με 20 πόντους (66-46), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ να είναι 72-53! Η Οκλαχόμα είχε φτιάξει γερά θεμέλια για την νίκη, που έμελλε τελικά να πετύχει.
Αν η 2η περίοδος ανήκε στους Θάντερ, τότε το μεγαλύτερο κομμάτι της 3ης ανήκε στους Ουόριορς. Με τον Κλέι Τόμπσον να πετυχαίνει 19 συνεχόμενους πόντους (!!), το Γκόλντειν Στέιτ μείωσε σε 80-74. Όμως μέχρι εκεί. Με περίσσεια ψυχραιμία η παρέα του Ντουράντ και του Ουέστμπρουκ, ανέκτησε την κυριαρχία του αγώνα και προηγήθηκε με 94-82 στο τέλος του 3ου δωδεκάλεπτου.
Με τους Ουόριορς να πετυχαίνουν τρίποντο, και να μειώνουν σε μονοψήφια διαφορά, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος. Αλλά όσοι πίστεψαν ότι αυτό το σουτ θα ήταν προάγγελος αντεπίθεσης και ολικής επαναφοράς, διαψεύστηκαν και μάλιστα πανηγυρικώς. Οι Θάντερ από το σημείο αυτό και μετά δεν είχαν αντίπαλο. Ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 24-9 και τελικά επικράτησαν με χαρακτηριστική ευκολία 118-94. Το γεγονός ότι οι Ουόριορς πέτυχαν στο τέλος του αγώνα όσους πόντους είχαν πετύχει σε 3 περιόδους οι νικητές της αναμέτρησης, τα λέει όλα.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-26, 72-53, 94-82, 118-94