Go Toronto, Go!

Το Toronto απώλεσε διαφορά 16 πόντων αλλά τελικά κέρδισε με 89-84 τους Pacers και προκρίθηκε στον 2ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει το Miami.

Μία του Toronto, δύο του Toronto, τρεις και οι Raptors προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο! Οι Καναδοί έχουν περάσει πολλά από το 2014 κι έπειτα, γνωρίζοντας δύο αποκλεισμούς στον πρώτο γύρο των πλέι-οφ σε ισάριθμα χρόνια, παρά το γεγονός ότι είχαν πλεονέκτημα έδρας και στις δύο περιπτώσεις. Και η αλήθεια είναι ότι κόντρα στους Pacers έφτασαν πάρα πολύ κοντά στο να... τριτώσει το κακό. Στο τέλος, ωστόσο, έστω και με το... ζόρι, πήραν τη νίκη και μαζί την πρόκριση στον δεύτερο γύρο των πλέι-οφ, κάτι που συμβαίνει μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία του συλλόγου, με την πρώτη φορά που συνέβη αυτό να είναι το μακρινό 2001.

Με το άγχος του τρίτου συνεχόμενου αποκλεισμού στον πρώτο γύρο να βαραίνει κάθε σουτ τους, οι Raptors έπαθαν ένα απίστευτο μπλακ-άουτ στην τέταρτη περίοδο από την στιγμή που ξέφυγαν με 16 πόντους (83-67) στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας μία ανάσα από την... αυτοκτονία. Όλα αυτά όμως δεν στοίχισαν τελικά στους Καναδούς, κυρίως επειδή οι Pacers ήταν πολύ άπειροι για να το εκμεταλλευτούν, με τους “Πτερόσαυρους” να ετοιμάζονται πλέον για την... επόμενη πίστα, αφού θα αντιμετωπίσουν το Miami στον δεύτερο γύρο, ελπίζοντας ότι τώρα που έφυγε ο “βραχνάς” του πρώτου γύρου θα μπορέσουν να παίξουν και καλό μπάσκετ.

Άστοχος μεν, ηγέτης δε...

Μπροστάρης αυτής της πρόκρισης των Raptors ήταν ο DeMar DeRozan, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 30 πόντους με 10/32 σουτ και 9/9 βολές. Εξαιρετικός πάντως ήταν και ο Norman Powell, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο προσφέροντας 13 πόντους με 3/4 τρίποντα, με τους Kyle Lowry και Patrick Patterson να έχουν από 11 πόντους και τον Jonas Valanciunas να προσφέρει 10 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους Pacers, o Paul George ήταν τρομερός, έχοντας 26 πόντους και 12 ριμπάουντ (αλλά και 7 λάθη), με τον George Hill να ακολουθεί με 19 πόντους με 8/11 σουτ, τον Monta Ellis να προσφέρει 15 πόντους και 7 ασίστ και τον Rodney Stuckey 9 πόντους. Όταν όμως κανένας άλλος παίκτης της ομάδας δεν έχει περισσότερους από 6 πόντους, ήταν δύσκολο για την Indiana να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Σταθερά μπροστά οι Raptors, θρίλερ στο τέλος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά τους Raptors να έχουν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 28-23. Και το ίδιο σενάριο συνεχίστηκε και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με την Indiana να κρατάει πάντα την επαφή της με το σκορ, αλλά να μην παίρνει ποτέ το προβάδισμα, με το Toronto να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 50-44.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε το πρώτο καλό ξέσπασμα των Καναδών, οι οποίοι κατάφεραν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 11-2 να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 15 πόντους (61-46), πηγαίνοντας εν τέλει στο τέταρτο δωδεκάλεπτο εβρισκόμενοι στο +14 (78-64). Περίπου στα μέσα της τέταρτης περιόδου, μάλιστα, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, αυτή των 16 πόντων (83-67), με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το παιχνίδι. Και, κάπου εκεί, ήρθε η αντεπίθεση των Pacers. Η Indiana εκμεταλλεύετηκε στο έπακρο το γεγονός ότι οι Raptors άρχισαν να παίζουν με τον χρόνο και με ένα επιμέρους σκορ 15-2 μειωσε αρχικά σε 85-82 και αμέσως μετά σε 87-84.

Στην κρισιμότερη επίθεση του αγώνα, ωστόσο, ο George έψαξε με λόμπα τον Ian Mahinmi, ο οποίος υπό την πίεση του DeRozan έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του (με την Indiana να διαμαρτύρεται ότι ο σταρ των Raptors έσπρωξε τον Γάλλο σέντερ και το ριπλέι να την δικαιώνει), με τον DeRozan ακολούθως να κερδίζει το φάουλ και με 2 βολές να σφραγίζει τη νίκη των Raptors