Έγινε το πρώτο βήμα για τους Ουόριορς!

Σε ένα κακό, σχετικά, παιχνίδι οι Ουόριορς επικράτησαν με 104-89 των Καβαλίερς και έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του -δεύτερου συνεχόμενου- πρωταθλήματος. Αν ισχυριζόταν πριν το παιχνίδι κάποιος ότι ο Κάρι και ο Τόμπσον θα είχαν μαζί 8/27 σουτ και 20 συνολικά πόντους, αλλά παρ' όλα αυτά οι "Πολεμιστές" θα κέρδιζαν το παιχνίδι, θα τον περνούσαμε τουλάχιστον για τρελό. Και όμως! Φαίνεται ότι ο κόσμος του ΝΒΑ δεν χαρακτηρίζεται τυχαία "μαγικός", καθώς παρά την κακή εμφάνιση των δύο σταρ, οι "Dubs" κέρδισαν και μάλιστα με ευκολία.
Το γεγονός που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του παιχνιδιού, δεν ήταν άλλο από την προσφορά των παιχτών που "ήρθαν" από τον πάγκο. Για τους μεν γηπεδούχους οι Λίβινγκστον, Μπαρμπόσα και Ιγκουοντάλα πέτυχαν αθροιστικά 43 πόντους, ενώ οι Γκριν και Μπαρνς (που ξεκίνησαν στην βασική πεντάδα) πρόσθεσαν άλλους 29, με τον πρώτο μάλιστα να έχει ακόμα 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα! Για τους δε "Καβς" τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά. Οι παίχτες που ήρθαν από τον πάγκο πέτυχαν μόλις 10 πόντους και η ήττα ήρθε αναπόφευκτα.
Σε κάθε περίπτωση, η σειρά μόλις ξεκίνησε και κανείς δεν μπορεί να προδικάσει την εξέλιξή της.

Εξέλιξη αγώνα

Αν και το Γκόλντεν Στέιτ ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 14-9, ο Λεμπρόν Τζέιμς "κράτησε" την ομάδα του κοντά στο σκορ σκοράροντας και πασάροντας κατά ριπάς. Έτσι, το 1ο δωδεκάλεπτο "έκλεισε" στο 28-24, αποτελώντας την πιο παραγωγική περίοδο του παιχνιδιού. Στην 2η περίοδο, με τον Μπαρμπόσα να αναλαμβάνει δράση και τους υπόλοιπους να ακολουθούν, οι γηπεδούχοι "έχτισαν" μία διαφορά 14 πόντων (43-29). Το υπόλοιπο χρονικό διάστημα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου χαρακτηρίστηκε από πληθώρα άστοχων σουτ και ως εκ τούτου από άσχημο μπάσκετ. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο ωστόσο, οι "Καβς" κατάφεραν να οδηγήσουν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια όντας πίσω με διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων (52-43).
Στο 3ο δωδεκάλεπτο με τον Κάρι να συνεχίζει να βρίσκεται εκτός κλίματος και τον Στιβ Κερ να τα σπάει κυριολεκτικά, οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 11-21 προηγήθηκαν με 63-64. Δυστυχώς για εκείνους όμως, δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν για πολύ το προβάδισμά τους, καθώς το -εις βάρος τους- αποτέλεσμα μετά την 3η περίοδο ήταν 74-68. Το γεγονός ότι οι Καβαλίερς στην χειρότερη περίοδο των Ουόριορς δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα που κατέκτησαν, ή έστω να μείνουν σε απόσταση βολής, είναι αυτό που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των νυν πρωταθλητών. Και αν το Γκόλντεν Στέιτ ήταν κακό στην 3η περίοδο, αυτό δεν ίσχυσε στο 4ο και τελευταίο δωδεκάλεπτο, οπού προηγήθηκε με 88-72, 8' πριν την λήξη της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι που είχαν ήδη τρέξει ένα σερί 15-0, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (96-76). Στο σημείο αυτό, ήρθε μία προσπάθεια αντίδρασης από τον -απελπιστικά αβοήθητο- Λεμπρόν, με την ομάδα του να τρέχει ένα 9-0 μειώνοντας σε 96-85. Οι μεγάλοι παίχτες, όμως, ξέρουν να εμφανίζονται την κατάλληλη στιγμή. Έτσι, ο Κάρι και ο Τόμπσον πετυχαίνοντας από ένα τρίποντο, "καθάρισαν" οριστικά και αμετάκλητα την υπόθεση νίκη, που τελικά επιτεύχθηκε με 104-89.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-24, 52-43, 74-68, 104-89