Πολύ καλά δείγματα η ΑΕΚ στο πρώτο της φιλικό

ΑΕΚ

Άνετη και φρέσκια παρουσιάστηκε η ΑΕΚ στο πρώτο της φιλικό επί Σλοβενικού εδάφους. Η Βασίλισσα αντιμετώπισε την Πολωνική Σταρτ Λούμπλιν της οποίας επικράτησε εύκολα με 73-49.

Η ΑΕΚ από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης κυριάρχησε στο παιχνίδι και με συνεχόμενους πόντους του Γουίλιαμς στην αρχή απέκτησε μια μικρή διαφορά (13-5). Ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με +14 για την Ένωση (26-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τους Σάκοτα και Όουενς να οδηγούν την ομάδα επιθετικά για να κλείσει τελικά το πρώτο ημίχρονο με 40-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε και πάλι δυνατά, με τον Βασιλειάδη να μπαίνει «καυτός» και να σκοράρει 2 συνεχόμενα τρίποντα για το 54-25 (25’). Ο Τζός Όουενς είχε πάρει προσωπικά την αναμέτρηση και έκανε ότι ήθελε κάτω από τα καλάθια, ενώ οδηγούσε την ομάδα και επιθετικά. Έτσι με τη λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στους 33 (63-30). Η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί στο παιχνίδι για να φτάσει τελικά στη νίκη με 73-49. Ο Όουενς ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 12 πόντους ακολούθησε ο Βασιλειάδης με 11. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Γουίλιαμς.

Τα δεκάλεπτα: 26-12,40-25,63-30,73-49