Γερή στην άμυνα,πλουραλισμός στην επίθεση και νίκη η ΑΕΚ !

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα φιλικά πέτυχε η ΑΕΚ, που αντιμετώπισε την Κρκα με 78-66 . Χαρακτηριστικό του σημερινού παιχνιδιού ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα από τους παίκτες της ΑΕΚ, που έκαναν πολύ καλό ματς. Πολύ καλός στο παιχνίδι ο Λαρεντζάκης, αλλά και ο Δημήτρης Μαυροειδής που έδειξε ότι δεν έλειψε ποτέ από την ομάδα. Άλλο ένα ματς που ο Όουενς έδειξε να κερδίζει τις «μάχες» κάτω από το καλάθι, αλλά και εξαιρετικός στο σκοράρισμα. Σκόραρε από όπου έβρισκε ο Ντούσαν.
Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την ΑΕΚ να καταφέρνει να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Κώστας Βασιλειάδης ξεκίνησε ζεστός, όπως και ο Δημήτρης Μαυροειδής. Από το 10’ και μετά η ΑΕΚ αύξησε τη διαφορά με τον Σάκοτα να βοηθά με συνεχόμενους πόντους και η ΑΕΚ να αποκτά μαξιλαράκι 10 πόντων στο 13’ (30-20). Σταδιακά η διαφορά άρχισε να πέφτει με την Κρκα να μπαίνει για τα καλά στο παιχνίδι μειώνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους στο ημίχρονο 38-35.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ΑΕΚ να αποκτά και πάλι μια διαφορά 10 πόντων (45-35), με τον Όουενς να φτάνει τους 8 πόντους σε εκείνο το σημείο του αγώνα. Οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να έχει πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Στη συνέχεια Λαρεντζάκης και Μαυροειδής ανέβασαν και άλλο την ομάδα με την Ένωση να φτάνει στο +19 (61-42). Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ένωση διατηρούσε τη διαφορά, με τους Σάκοτα, Μαυροειδή και Λαρεντζάκη να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την ομάδα επιθετικά. Προς το τέλος του παιχνιδιού η Κρκα κατάφερε να μειώσει στο σκορ με 3’ να απομένουν και να μειώνει στους 11 (72-61). Τελικά η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 78-66 και τους Σάκοτα και Όουενς να είναι οι πρώτοι σκορερ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 38-35, 61-42, 78-66.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Λαρεντζάκης 10 (2), Μωραίτης, Ούκιτς 5, Βουγιασίνοβιτς 2, Σάκοτα 14 (4), Σκουλίδας 2, Παύλος 6 (1), Άτιτς 2, Γουίλιαμς 3, Όουενς 12, Βασιλειάδης 8 (2), Τσαλμπούρης 2, Μαυροειδής 10, Χαριτόπουλος 1.

Κρκα (Μίχεβιτς): Κάρι 11, Σίσκα, Ρόγιτς 6, Ρίτλοπ 5, Κάζνικ, Πόλουτακ 5, Κάστρατι, Λούκοβιτς 20, Σέμπουλαρ 11, Σκεντέλ 3 (1).