Άκρως ανταγωνιστική η Βασίλισσα!

Η Βασίλισσα ήταν άκρως ανταγωνιστική στο σημερινό φιλικό με την πρωταθλήτρια Ευρώπης, ΤΣΣΚΑ Μόσχας αν και γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ με 84-90.

Λίγο πριν αρχίσει ο αγώνας η ΑΕΚ και συγκεκριμένα ο Γιούρι Ζντόβτς παρέδωσε στον προπονητή της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Δημήτρη Ιτούδη τιμητική πλακέτα. Λίγος κόσμος στο ΟΑΚΑ περίπου 2.000 που όμως δημιούργησαν μια ωραία ατμόσφαιρα.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Ντούσαν Σάκοτα με 20 πόντους και ο καλύτερος παίχτης της Ένωσης για απόψε ήταν ο Άτιτς που έκανε τα πάντα στο γήπεδο και σημείωσε 12 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση από τον μικρό της ομάδας Δημήτρη Μωραίτη αλλά και από τον Ούκιτς που είχε 10 πόντους με 10 ασίστ.

Το ματς:

Το μεγάλο φιλικό παιχνίδι με την πρωταθλήτρια Ευρώπης, ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ με καλάθι του Μαυροειδή. Με έναν μαγικό Μαυροειδή η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 6-0. Το πρώτο καλάθι για την ΤΣΣΚΑ ήρθε από τον Λαζάρεφ αλλά ο Όουενς απάντησε εντυπωσιακά με κάρφωμα. Η ΤΣΣΚΑ πέρασε μπροστά στο σκορ με ένα σερί 7-0 (10-13) για πρώτη φορά στο ματς. Ο Βασιλειάδης με έυστοχο τρίποντο και ένα γκολ-φάουλ του Ούκιτς η Ένωση ισοφάρισε σε 16-16. Οι Μωραίτης και Σάκοτα σκόραραν και η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα πάλι με 27-23 όπου αυτό ήταν το σκορ περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε επίσης εντυπωσιακά για την Ένωση αφού κράτησε το προβάδισμα (31-27) αλλά έδωσε και θέαμα στον κόσμο. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε την βασική της πεντάδα και με ένα σερί 3-10 πέρασε μπροστά στο σκορ. Η ομάδα του Ιτούδη πήρε προβάδισμα με 36-42 αλλά ένα σερί 6-0 της ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσα και πάλι. Το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με μείον δύο πόντους (49-51).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά και από τις δύο ομάδες με την ΤΣΣΚΑ να έχει το προβάδισμα με 55-61. Η Ρωσική ομάδα πήρε διαφορά στο σκορ αλλά με μπροστάρη τον Ούκιτς μείωσε στους τέσσερις πόντους (61-65). Η Ένωση συνέχισε δυνατά το παιχνίδι της παρά το ότι ήταν άστοχη και μείωσε στους δύο (65-67) και έτσι έληξε και η περίοδος.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο ματς ξεκίνησε με μια εκπληκτική κούρα του Άτιτς που ισοφάρισε και το ματς, ενώ ο Βασιλειάδης με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων και ένα κάρφωμα του Άτιτς η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 72-71. Κάποιο λάθη της διαιτησίας έφεραν και πάλι την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ (72-77), εξήμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο Άτιτς με ένα απίθανο κάρφωμα μείωσε στο 77-82. Η ΤΣΣΚΑ φάνηκε ανώτερη και με εύστοχα σουτ κρατιόταν μπροστά στο σκορ. Το ματς τελείωσε με την ΑΕΚ να κάνει ένα 5-0 και να κάνει το 84-90 που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 27-23, 49-51, 65-67, 84-90

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Μωραΐτης 3, Παύλος, Βασιλειάδης 6, Σκουλίδας, Σάκοτα 20, Μαυροειδής 10, Λαρεντζάκης 6, Βουγιασίνοβιτς, Ούκιτς 10, Όουενς 5, Ουίλιαμς 10, Άτιτς 12, Χαριτόπουλος, Τσαλμπούρης.