Μαγεία από Ντίξον και νίκη η Βασίλισσα!

Η Βασίλισσα στην ''πρόβα τζενεράλε'' στο ΟΑΚΑ πριν την έναρξη της χρονιάς με την πρωταθλήτρια του EuroCup, πήρε την νίκη με 96-95. Μαγεία από τον Ντίξον και άξιος συμπαραστάτης του ο ''Μίνια''.

Η ΑΕΚ παρά ότι βρέθηκε με +25 πόντους στην τελευταία περίπτωση χαλάρωσε και κινδύνεψε να χάσει το ματς αλλά με τον Ντίξον στις επάλξεις δεν έγινε κάτι τέτοιο. Καλή εμφάνιση από την Ένωση που φάνηκε βελτιωμένη στο κομμάτι της άμυνας.

Η ΑΕΚ πήρε την νίκη στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο την δυνατή Γαλατά με πρωταγωνιστές τους Ντίξον 34 πόντους και Μιλόσεβιτς 14 πόντους, αλλά βοήθεια υπήρχε και από τον Σάκοτα (12 π.), ενώ από την Τούρκικη ομάδα ξεχώρισε ο Ρας Σμίθ με 29 πόντους,

Το ματς:

Ξεκίνημα στο ματς με την ΑΕΚ να βάζει το πρώτο καλάθι στον αγώνα με τον Βασιλειάδη και να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (8-4). Με την είσοδο του Ντίξον στον αγώνα και την ενέργεια και τους πόντους του Λαρεντζάκη η Ένωση έφτασε στο +10. Ο Τσαλμπούρης με δικό του τρίποντο έκανε το 24-11, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. H περίοδος τελείωσε με 28-13 υπέρ της ΑΕΚ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με την ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς να συνεχίζει την ανοδική της πορεία και τον Μιλόσεβιτς μετά από φοβερή πάσα του Ντίξον να ''γράφει'' το 31-16. Ξανά ο ''Μίνια'' με γκολ φάουλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 34-16, ενώ πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο η ''κίτρινοι'' πήραν μια διαφορά 20 πόντων με τρίποντο του Σάκοτα. Με έναν ''καυτό'' Ντίξον όπου έκανε ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο η Ένωση έφτασε στο +25, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Η ομάδα του Τούρκου Αταμάν, προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η ΑΕΚ με μια αποφασιστική άμυνα και με τους Ντίξον και Μιλόσεβιτς όπου μαζί πέτυχαν 25 πόντους πήγαν στα αποδυτήρια με 52-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλατά ξεκίνησε με ευστοχία και τρία σερί τρίποντα και μείωσε στο 59-47, ενώ η ομάδα του Αταμάν με συνεχείς τρίποντα κρατιόταν κοντά στο σκορ. Η Ένωση αντέδρασε και ξανά πήρε την διαφορά (70-54) με τους Ούκιτς και Σάκοτα να συμβάλουν σημαντικά. Η Γαλατά βρήκε την ΑΕΚ να χαλαρώνει και βρήκε ευκαιρία να μειώσει στους 11 πόντους αλλά στα τρία τελευταία δεύτερα, αυτός που μίλησε ήταν ο ''Βάσκος'' όπου πέτυχε ένα Buzzer Beater από το κέντρο του γηπέδου.

Η τελευταία περίοδος στο ΟΑΚΑ βρήκε την Γαλατά να συνεχίζει δυνατά και εύστοχα στην επίθεση και να μειώνει κατά διαστήματα την διαφορά αλλά την ΑΕΚ να την ξανά ανεβάζει πάνω από τους δέκα πόντους. Η ΑΕΚ κυνδίνεψε αφού η διαφορά μειώθηκε στους δύο πόντους (81-79) αλλά στην αντίδραση της Τούρκικης ομάδας, απάντησε ο Ντίξον με οκτώ προσωπικούς του πόντους και έκανε το 87-82 (2,53''). Παρά την μαγική παράσταση του Ντίξον που ''βάραγε'' ανελλιπώς η Γαλατά, έντεκα δεύτερα πριν το τέλος του ματς πέρασε μπροστά στο σκορ με 94-95. Ο Ντίξον πήρε την μπάλα και αφού πέρασε όλη την ομάδα της Γαλατά άφησε την μπάλα στο καλάθι και διαμόρφωσε το 96-95 που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 28-13, 52-33, 75-61, 96-95

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Ψαριανός, Ανδρικόπουλος

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς, Σάκοτα, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς, Χαριτόπουλος, Ντίξον, Λαρεντζάκης, Άτις, Μωραίτης, Μαυροειδής, Σκουλίδας, Γουίλιαμς, Όουενς, Τσαλμπούρης.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σμιθ, Χατζιγιέβα, Πρέλτζιτς, Τάιους, Κορκμάζ, Τόμσον, Αράρ, Πλάις, Ντέι, Γκιουλέρ, Ντίμπλερ, Ντέντμον, Κοκσάλ