Το πάλεψε και έδειξε χαρακτήρα... αλλά γνώρισε την ήττα!

Η Βασίλισσα γνώρισε την φιλική ήττα από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ με 67-68, δύο μέρες πριν την παρουσία της ομάδας μπροστά στον κόσμο. Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα παρά ότι ήταν πίσω στο σκορ και το πάλεψε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Η ΑΕΚ σε φιλικό που έγινε στο ΟΑΚΑ, κεκλεισμένων των θυρών, «πάλεψε» σκληρά με αντίπαλο την Μακάμπι Τελ Αβίβ της Euroleague, όμως ηττήθηκε στον πόντο (67-68). Εξαιρετικοί οι Τζουάντ Ουίλιαμς - Κώστας Βασιλειάδης.

Το ματς

Πολύ καλά μπήκε στο ματς η ομάδα του Γιούρι Ζντοβιτς, που βρέθηκε να προηγείται στο 5' (11-7). Όμως, η «απάντηση» της «ομάδας του λαού» ήταν άμεση. Με... πρώτο βιολί τον Ντι Τζέι Σίλεϊ, η Μακάμπι ανέτρεψε την κατάσταση στο 9' (13-18). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-18 και τον Σλοβένο τεχνικό της «Ένωσης» να δίνει χρόνο συμμετοχής στους Δημήτρη Μωραΐτη και Έντιν Άτιτς.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κόλτον Άιβερσον δημιούργησε προβλήματα στους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι κάλεσαν τάιμ άουτ μετά το γρήγορο 1-9 σερί των φιλοξενούμενων (19-27 στο 13'). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, παρά την καλή επιθετικά βραδιά του Τζαουάντ Ουίλιαμς (11π. στο 20'), η ομάδα από το Ισραήλ είχε τον ελέγχο της αναμέτρησης (30-39 στο 19' και 33-42 στο 20').

Με το... καλημέρα της επανάληψης το σύνολο του Ερέζ Εντελστάιν πάτησε «γκάζι» και πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (36-47 στο 25'). Μάλιστα, η Μακάμπι έβρισκε λύσεις στα... ξεσπάσματα της ΑΕΚ και διατηρούσε τη διψήφια διαφορά (43-55 στο 28'). Με διαδοχικούς πόντους από τη γραμμή των βολών οι γηπεδούχοι έριξαν ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (46-55 στο 30').

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου η Μακάμπι «ξέφυγε» με +14 (46-60), όμως η κατάσταση άλλαξε γρήγορα και εντυπωσιακά. Για την ακρίβεια, το «κιτρινόμαυρο» 14-0 με τα τρίποντα των Ούκιτς, Βασιλειάδη και Ουίλιαμς, αλλά και το καλάθι του Γιαννούλη Λαρεντζάκη ισοφάρισε την αναμέτρηση (60-60 στο 38'). Στην τελική ευθεία οι Ισραηλινοί ήταν πιο ψύχραιμοι, παρά το γεγονός ότι οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στον πόντο και μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη (67-68 τελικό), με την ΑΕΚ να αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο με πολλούς σταρ της Euroleague στο ρόστερ του.