Εύκολα με σχεδόν 100άρα και στους ''4'' η ΑΕΚ!

Η Βασίλισσα νίκησε εύκολα τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 98-57 στο ΟΑΚΑ και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Πρωταγωνιστής για ακόμα μια φορά ο Ντίξον, ενώ καλή εμφάνιση και από τον Διονύση Σκουλίδα.

Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα του Κόροιβου Αμαλιάδας και πέρασε στους ''4'' του Κυπέλλου Ελλάδος. Πρώτος σκόρερ για την ο Ντίξον με 20 πόντους που για ακόμα ξεχώρισε. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Διονύση Σκουλίδα που σημείωσε 11 πόντους με 4/5 τρίποντα και από τον Γουίλιαμς με 12 πόντους. Επίσης ξεχώρισε σήμερα και ο Ρόκο-Λένι Ούκιτς με 10 πόντους

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με το πρώτο καλάθι της χρονιάς για λογαριασμό της ΑΕΚ να το πετυχαίνει ο Διονύσης Σκουλίδας. Στο πεντάλεπτο η Ένωση ήταν μπροστά με 9-6 και σε συνδυασμό με την αστοχία του Κόροιβου και ένα ξέσπασμα της ΑΕΚ η διαφορά πήγε στους +8 (18-10). Το δεκάλεπτο τελείωσε με 23-16.

Στην δεύτερη περίοδος ο Κόροιβος Αμαλιάδας μπήκε δυνατά και έκανε ένα σερί 7-0 και ισοφάρισε στο 23-23, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και πήρε και πάλι την διαφορά με ένα σερί 13-2. Η Ένωση πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ της 47-33.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ούκιτς να κάνει το 50-33 με γκολ φάουλ, ενώ ο Σκουλίδας με τρία συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσε την διαφορά στους +20 πόντους (61-41). Η ΑΕΚ έκανε ακόμα ένα σερί 11-0 και ο Ούκιτς ''έφτιαξε το 74-31.

Τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σαν προπόνηση αφού η Ένωση κράτησε το ίδιο τέμπο και κράτησε την διαφορά σταθερά στο +30. Ο Ζντόβτς τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ματς πέρασε και τον νεαρό Τσαλμπούρη στο παιχνίδι όπου με ένα τρίποντο και ένα κάρφωμα του έκανε το 90-52. Ο Τσαλμπούρης με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 95-55 και ο άλλος ο μικρός ο Μωραίτης ''έφτιαξε'' το 98-57 που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 23-16, 47-33, 75-48, 98-57