Γκέλα στο Ρέθυμνο ο Άρης !

Το Ρέθυμνο έκανε την έκπληξη για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Basket League, αφού νίκησε με 69-60 τον Άρη. Έτσι, οι Κρητικοί έκαναν το 2 στα 2 στη διοργάνωση, με τους Θεσσαλονικείς να γνωρίζουν ήττα εκτός προγράμματος.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, με ένα σερί 8-0 στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης, αιφνιδιάζοντας τον Αρη. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη άργησε να αντιδράσει αλλά κατάφερε στο 7΄να μειώσει σε 12-11 και κάνοντας την αντεπίθεσή της, στο 10’ πέρασε μπροστά με 14-21. Στην δεύτερη περίοδο ο Αρης ανέβασε «ταχύτητα» και στο 14’ ανέβασε την διαφορά στο +10 (19-29), το Ρέθυμνο όμως, με μπροστάρη τον Αρνολντ, στο ημίχρονο είχε μειώσει σε 30-34.

Στο δεύτερο μέρος τα δεδομένα άλλαξαν και πάλι. Οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις στα καλάθια του Αρη και στο 26’ κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με 43-42. Οι «κιτρινόμαυροι» παρέμεναν σε επαφή με το σκορ αλλά χάρη στο επιμέρους 20-10 της τρίτης περιόδου, το Ρέθυμνο στο 30’ προηγούνταν με 50-44. Στην τελευταία περίοδο το ματς πήρε χαρακτήρα «ντέρμπι», με τους Κρητικούς ωστόσο, να διατηρούν μικρό προβάδισμα. Στο 35’ το Ρέθυμνο προηγούνταν με 57-55 και οι «μάχες» συνεχίζονταν ως το τέλος. Με καλάθι του Τάλτον, οι γηπεδούχοι έκαναν το 64-59 στο 38’, ο Αρης δεν κατάφερε να απαντήσει και τελικά η ομάδα του κόουτς Κωνσταντινίδη, πήρε τη νίκη με 69-60.