Περίπατος για την ΑΕΚ με ωραίο μπάσκετ!

Η ΑΕΚ στην πρεμιέρα της στην Ευρώπη έκανε περίπατο κόντρα στην Ζολνόκι Ολάι στο ΟΑΚΑ αφού νίκησε με το εμφατικό σκορ 92-49.

Πρωταγωνιστές σε μια ωραία βραδιά για την Ένωση στο ΟΑΚΑ αποδείχτηκαν οι Λαρεντζάκης με 14 πόντους, Μαυροειδής με 12 πόντους και οι Βασιλειάδης-Γουίλιαμς με 10 πόντους ο καθένας. Μεγάλος εξπέρ του αγώνα ο Ρόκο-Λένι Ούκιτς που ακόμα μοιράζει ασίστ (6).

Το ματς:

Το παιχνίδι άρχισε με την Ένωση να παίρνει το προβάδισμα αλλά η Ζολνόκι να απαντάει άμεσα. Η ΑΕΚ με ''καυτό'' τον Κώστα Βασιλειάδη και τον Γουίλιαμς στις επάλξεις πήρε διψήφια διαφορά (17-7), πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η Ζολνόκι απάντησε αλλά η εξαιρετική περιφέρεια της ΑΕΚ με διαδοχικά σουτ τριών πόντων ανέβασε και πάλι την διαφορά στο σκορ τελικό σκορ περιόδου 26-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με την Βασίλισσα να κάνει ένα σερί 7-0 (33-13) και συνέχισε δυναμικά και με την καλή άμυνα που έβγαζε στο παρκέ ανέβασε το σκορ στο 39-17. Mε μπροστάρη τους Βασιλειάδη και Ούκιτς η Ένωση διεύρυνε την διαφορά στο +25 (50-25) που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως έκλεισε με την ΑΕΚ να πατάει γκάζι και να μην αφήνει περιθώρια στην Ζολνόκι. Με τον Ούκιτς να μοιράζει ασταμάτητα ασίστ, με τον Μαυροειδή να ‘’χτυπάει’’ συνεχώς κάτω από την ρακέτα και ο Γουίλιαμς να ακολουθεί η Ένωση έστειλε την διαφορά στο 63-32. Η περίοδος τελείωσε με το σκορ να έχει εκτοξευτεί στο 79-39.

Το τελευταίο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ ήταν τυπικό και ο Γιούρι Ζντόβτς βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει κάποια συστήματα με την ΑΕΚ όμως να μην σταματάει να σκοράρει και πέντε λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 83-44. Στις επάλξεις η Ένωση και με σκόρερ τους Λαρεντζάκη-Τσαλμπούρη έστειλαν το σκορ στο 92-49.

Δεκάλεπτα: 26-13, 50-25, 79-39, 92-49

Διαιτητές: Ζατσούκ, Ρόσο, Καρντούμ

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 5 (1 τρ. – 7 ασ), Σάκοτα 8 (6 ριμπ.), Βασιλειάδης 10 (2), Μιλόσεβιτς 9 (1), Ντίξον 7 (1 τρ. – 5 ασ), Λαρεντζάκης 14 (1), Φάλκερ (7 ριμπ.), Ιβάνοβιτς 8, Μαυροειδής 12 (6 ριμπ.), Σκουλίδας 2, Γουίλιαμς 10 (2), Τσαλμπούρης 7.

Ζολνόκι (Ίβκοβιτς): Μπάρνς 6 (2), Ράιτ 8, Έιλινγκφελντ 6 (1), Βίτμναν 6, Βοιβόντα 8, Τοτ 0, Ρούντνερ 2, Μπορίσοφ 10 (1), Πόποβιτς 3 (1).