Καθάρισε στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε το ροζ φύλλο!

Η Βασίλισσα πέρασε νικηφόρα στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα από την Πάτρα, κόντρα στον Απόλλωνα με σκορ 59-77. Εξαιρετικός ο Ντίξον, εκπληκτικός ο κόσμος.

Ο Απόλλωνας άντεξε τριάντα λεπτά και κόντραρε την Ένωση αλλά στην τελευταία περίοδο ένα επιμέρους σκορ 8-20 της έδωσε την νίκη. Η Βασίλισσα πήρε το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς.

Από μεριάς ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Ντίξον (ξανά) που είχε 19 πόντους, ο Γουίλιαμς που έδωσε πολύτιμες βοήθειες και σημείωσε 10 πόντου συν 6  ριμπάουντ, ο Μιλόσεβιτς όπου ήταν κυρίαρχος στα ριμπάουντ με 9 και είχε 8 πόντους, ενώ ο Μαυροειδής τελείωσε το ματς με 12 πόντους. Από μεριά Απόλλων καλύτερος ήταν ο Τζόουνς με 13 πόντους.

Το ματς

Η αναμέτρηση άρχισε ευχάριστα με την ΑΕΚ κάνοντας ένα σερί 0-6 με τους πόντους να τους σημειώνει ο Δημήτρης Μαυροειδής. Η Ένωση συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι που ο Απόλλωνας απάντησε ισοφάρισε σε 13-13 στο πεντάλεπτο. Το ματς πήγαινε καλάθι-καλάθι, μέχρι που ο Ντίξον πήρε το όπλο του και έστειλε την ομάδα του στο +5 (17-22). Το δεκάλεπτο τελείωσε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 20-24.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησα με την Πάτρα να μπαίνει δυνατά και να κάνει ένα σερί 5-0 (25-24) και την ΑΕΚ να μένει άποντη για περίπου 3 λεπτά. Η Ένωση απάντησε με ένα σερί 5-0 (25-29). Η Πάτρα απάντησε εκ νέου μένοντας κοντά στο σκορ με ηγέτη τους τον Βεργίνη. Η αστοχία της ΑΕΚ και η μαχητικότητα του Απόλλωνα έστειλε το ματς στα αποδυτήρια με ισόπαλες τις δύο ομάδες με 35-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές, πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου και πήρε κεφάλι στο σκορ με σερί 4-12 υπέρ της (39-47). Ο Γουίλιαμς χτύπησε από τα 7 μέτρα και ''έγραψε'' το 41-50 αλλά η Πάτρα και πάλι γύρισε στο παιχνίδι (49-55). Η περίοδος τελείωσε με την Βασίλισσα να είναι μπροστά με 51-57.

Τελευταίο δεκάλεπτο στην Περιβόλα με την ΑΕΚ να μπαίνει αποφασιστικά και να παίρνει μια διαφορά +11 πόντους, έξι λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς με δυνατή άμυνα και χωρίς να αφήνει περιθώρια στον Απόλλωνα ανέβαζε την διαφορά σιγά-σιγά για να φτάσουμε στο τελικό σκορ του αγώνα 59-77. Το ματς τελείωσε με τον Μιλόσεβιτς να κάνει την φάση του αγώνα αφού ''έσβησε'' τα φώτα στον παίχτη του Απόλλων.

Δεκάλεπτα: 20-24, 35-35, 51-57, 59-77

Απόλλων Π. (Μέξας): Τζόουνς 13, Βεργίνης 11 (4 ριμπ.), Διαμαντάκος 1, Σλαφτσάκης 1, Ράσελ 9, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 5 (5 ριμπ.), Μπαζίνας, Τσιάρας 13, Καλινόσκι 6 (7 ριμπ.).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 8 (3 ασίστ), Σάκοτα 4, Βασιλειάδης 6 (4 ριμπ. 1/9 τριπ.), Μιλόσεβιτς 8 (9 ριμπ.), Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 19, Λαρεντζάκης, Όουενς 2, Ιβάνοβιτς 6 (3 ασίστ), Μαυροειδής 12 (4 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 10 (6 ριμπ.).

Διαιτητές: Γκόντας, Παπαπέτρου, Συμεωνίδης.

*Πριν το τζάμπολ ο Απόλλων Πατρών βράβευσε για την προσφορά του στο σύλλογο τον Ντράγκαν Σάκοτα.