Δεν σταματάει πουθενά η Βασίλισσα!

Η ΑΕΚ ήταν απολαυστική και με MVP τον Ρόκο Ούκιτς πέρασε πολύ άνετα από την έδρα της Σαρλερουά με 58-80, κάνοντας το 2x2 στο Champions League. Απίστευτη ατμόσφαιρα από τους οπαδούς της Ένωσης.

Το 2x2 έκανε η Βασίλισσα κόντρα στην Βέλγικη, Σαρλερουά, αφού από το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τον εαυτό της και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ρόκο Ούκιτς. Ο Κροάτης γκαρντ έδειξε την εμπειρία του, είχε 18 πόντους με 7/10 προσπάθειες, ενώ ήταν σπουδαίος και αμυντικά με 2 τάπες (!) και ένα κλέψιμο. Ενώ ο Ράνταλ Φάλκερ ήταν καθοριστικός στη δεύτερη περίοδο, όπου η ΑΕΚ έφερε το ματς στα μέτρα της. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν καταλυτικός στην άμυνα, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 τάπες σε 15' συμμετοχής.

Το ματς

Το ξεκίνημα για την ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς δεν ήταν καλό και τα προβλήματα ήταν αρκετά στο αμυντικό κομμάτι. Η Ένωση μετά το 6-7 κόλλησε και ο Μπάουμαν έγραψε το 16-10 στο 8', ενώ σε εκείνο το σημείο ο Ιβάνοβιτς απάντησε με πέντε σερί πόντους (16-15). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Βέλγους στο +3 (21-18).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ντίξον «πυροβόλησε» για τρεις... εις διπλούν, ενώ ο Σάκοτα ήταν επίσης εύστοχος για το 24-29. Στο ίδιο διάστημα, ο Φάλκερ είχε βελτιώσει θεαματικά την αμυντική εικόνα της ΑΕΚ και λίγο αργότερα ο Ούκιτς πέτυχε «γκολ-φάουλ» για το 30-37. Ο Κροάτης είχε πάρει... μπρος (12π.) και βοήθησε την «Ένωση» να κλείσει το ημίχρονο στο +6 (37-43).

Ο πολύπειρος γκαρντ μπήκε «καυτός» και στο δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο έγραψε το 41-50, πριν ο Βασιλειάδης προσθέσει ακόμη ένα μακρινό σουτ για το 41-52. Η άμυνα της ΑΕΚ βρισκόταν σε εξαιρετικό επίπεδο και έτσι η απόσταση εδραιώθηκε σε διψήφια επίπεδα μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (45-60).

Με δύο τρίποντα των Σάκοτα και Ντίξον, η ΑΕΚ έφτασε στο +25 (50-75). Η άμυνα της «Ένωσης» συνέχισε να είναι σουπερ, κρατώντας πολύ χαμηλά την Σαρλερουά και η νίκη ήρθε εύκολα με σκορ 58-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-43, 45-60, 58-80

Διαιτητές: Γιασεβίτσιους, Μαρκές, Βελίκοφ

Σαρλερουά (Mπαστιανίνι ): Λιμπέρτ 8, Λαμπότ, Μάρνεγκρειβ 6, Χάρις 9 (2), Ρίτσαρντσον 17 (2), Γκαουντού, Μπόουμαν 10, Κεμπ 2, Σβάρτζ 2, Ντέιβις 4.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς  18 (3 ΤΡ. – 2 ταπ.), Βασιλειάδης 2, Σάκοτα 12 (4) , Μιλόσεβιτς 4 (7 ριμπ.), Ντίξον 14 (4 τρ. – 4 ασ), Λαρεντζάκης 2, Φάλκερ 7 (5 ριμπ. – 3 ασ – 2 ταπ.), Ιβάνοβιτς 10 (2 τρ. – 2 κλεψ.), Μαυροειδής 3, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 8.