Με σοβαρότητα και πολλούς πρωταγωνιστές η ΑΕΚ

Η Βασίλισσα νίκησε στο τελευταίο φιλικό πριν την σεζόν τον Αμύντα με 85-56

Την ευκαιρία να αντιμετωπίσει μια ιδιαίτερα μαχητική αλλά και με μπασκετικές αρχές ομάδα της Α2, τον Αμύντα, είχε η ΑΕΚ στο τελευταίο φιλικό τεστ πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων της για το κύπελλο και το πρωτάθλημα Ελλάδος. Η Βασίλισσα έφτασε εύκολα στη νίκη με 85-56 όμως το τελικό σκορ είναι το τελευταίο που έχει σημασία ότι ο Γιούρι είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει παίκτες και σχήματα. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ έπαιξε με τους βασικούς της σαν μια πρόβα ενόψει του αγώνα κυπέλλου της Τετάρτης και για τον λόγο αυτό δεν έπαιξε καθόλου κι ο Βασιλειάδης που χρωστάει μια αγωνιστική τιμωρίας από πέρυσι. Ο χρόνος μοιράστηκε και εκτός από τον Ούκιτς που προφανώς δεν πήρε πολύ χρόνο λόγω κούρασης, πολύ λίγο έπαιξε κι ο Οουενς που ξεκίνησε στη βασική πεντάδα, βγήκε περίπου στο πέμπτο λεπτό και δεν ξαναμπήκε. Ο Ντίξον χωρίς να φορτσάρει και χωρίς πολλές προσπάθειες ήταν πάλι πρώτος σκόρερ, ο Ουίλιαμς με τον Μιλόσεβιτς και τον Τσαλμπούρη κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια, με χαμηλό ανταγωνισμό όμως, και το καλύτερο στοιχείο της ομάδας ήταν ότι και στα 40 λεπτά έπαιξε με σοβαρότητα και σεβασμό για τον αντίπαλο που παρά το τελικό σκορ έπαιξε σωστό και σοβαρό μπάσκετ με δεδομένη πάντα την δυναμικότητα του.
Στο δεύτερο μέρος ο Γιούρι είχε την ευκαιρία να δώσει αρκετό χρόνο και στους παίκτες που δεν είναι στις πρώτες επιλογές. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξαν οι παίκτες μετά τον 10ο (Μωραϊτης, Ατιτς, Σκουλίδας, Χαριτόπουλος, Τσαλμπούρης) χωρίς να αλλοιωθεί καθόλου η εικόνα της ομάδας. Ο Χαριτόπουλος έδειξε πως θα βοηθήσει πολύ σε ειδικές καταστάσεις κυρίως στην άμυνα όπου παίζει πολύ δυναμικά, ο Μωραϊτης ήταν άστοχος στα τρίποντα που επιχείρησε αλλά έδωσε ασίστ σε Ατιτς, Σκουλίδα και Τσαλμπουρη, και από τους μικρούς ο καλύτερος ηταν ο Σκουλίδας που είναι δεδομένο πως θα πάρει τις ευκαιρίες του και μέσα στη σεζόν. Τα φιλικά τελειώνουν, μαζί και οι εξαντλητικές προπονήσεις που κάνει η ομάδα εδώ και ενάμιση μήνα και η ώρα της αλήθειας έφτασε. Στον αγώνα της τετάρτης αναμένεται να είναι στην αποστολή και ο Ιβάνοβιτς που σύμφωνα με το ιατρικό τιμ είναι πλέον 100% έτοιμος παρότι δεν έπαιξε καθόλου σήμερα.

Διαιτητές: Παπαθανασίου-Παυλόπουλος-Πολυχρόνης.
Τα δεκάλεπτα: 19-14, 46-25, 68-43, 85-56
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 3 (1), Σάκοτα 5 (1), Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 9 (1), Χαριτόπουλος 3 (1), Ντίξον 15 (2), Λαρεντζάκης 2, Όουενς, Άτιτς 2, Μωραΐτης, Μαυροειδής 7, Σκουλίδας 11 (2), Ουίλιαμς 15 (1), Τσαλμπούρης 13.

Πηγή: aek365.gr