Δυσκολεύτηκε... αλλά έκανε το 5x5!

Η Βασίλισσα έκανε το 5x5 κόντρα στο μαχητικό Ρέθυμνο αφού νίκησε με 80-62 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ένωση δυσκολεύτηκε στο τρίτο δεκάλεπτο που το Ρέθυμνο γύρισε το παιχνίδι αλλά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο σοβαρεύτηκε και πήρε την νίκη. Ο κόσμος που βρέθηκε (περίπου 3.000) χειροκρότησαν την προσπάθεια της ομάδας του Γιούρι Ζντόβτς.

Οι πρώτοι σκόρερ της ΑΕΚ ήταν οι Βασιλειάδης με 15 πόντους, ΓουίλιαμςΟύκιτς με 12 πόντους και ακολούθησαν οι Ντίξον-Μιλόσεβιτς με 11 πόντους και Σάκοτα με 10 πόντους. MVP της αναμέτρησης ο Κώστας Βασιλείαδης. Από μεριά του Ρεθύμνου πρώτος σκόρερ ήταν οι Φιτσπάτρικ και Άρνολντ με 15 πόντους.

Το ματς:

Η ΑΕΚ άρχισε το ματς με ένα σερί 10-0 με σκόρερ τους Βασιλειάδη-Μιλόσεβιτς και συνέχισε ''καυτή'' από την περιφέρεια ώστε στο 5' το σκορ να είναι 16-2. Ο Ντίξον διέσχισε όλο το γήπεδο στα 7'' δεύτερα και ''έγραψε'' το 25-13 για το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε σκοράροντας έξω από τα 6,75'' και ο Σάκοτα έκανε το 34-22. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι Ντίξον και Σάκοτα τους έκοψαν την φόρα, κάνοντας το 43-27. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 45-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε πολύ θετικά για τους Κριτικούς που έκαναν ένα σερί 2-11 (47-45), με την ΑΕΚ να είναι πολύ άστοχη και αμυντικά κακή. Το Ρέθυμνο με κάρφωμα του Φιτσπάτρικ ισοφάρισε το ματς (47-47), αλλά η Ένωση με μπροστάρη τον Ντίξον πήρε πάλι μια μικρή διαφορά (57-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν σκόραρε για τα πρώτα 3 λεπτά. Ο Μαυροειδής με κλέψιμο και ένα κάρφωμα έστειλε την διαφορά και πάλι στους +10 (61-51). Η ΑΕΚ με ένα δικό της σερί 8-0 (65-51). Η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς ανέβασε περισσότερο την διαφορά (70-55). Ο Ούκιτς έγραψε με τρίποντο το τελικό σκορ 80-62.

Δεκάλεπτα: 25-13, 45-34, 57-51, 80-62