''Τρένο'' η Βασίλισσα, 7x7 και συνεχίζει!

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο από τον μαχητικό Προμηθέα Πατρών, αλλά με ένα σερί 14-0 στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε εύκολα την νίκη με 76-60 για την 7η αγωνιστική της Basket League. Πρωταγωνιστής για την Ένωση ο Μίλαν Μιλόσεβιτς.

Η Βασίλισσα αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο μισό του ματς, βρήκε τις λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και σοβάρεψε και έτσι συνέχισε το αήττητο της στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για την Ένωση ο Κώστας Βασιλειάδης με 19 πόντους και ακολούθησαν οι Μαυροειδής με 15 και Μιλόσεβιτς με 13 πόντους. Ενώ για τον Προμηθέα Πατρών πρώτος σκόρερ ο Φαγέ με 12 και ο Κλάρκ με 11 πόντους.

Tο ματς

Ο Προμηθέας άρχισε δυναμικά στο ματς με ένα σερί 0-7, αλλά οι Βασιλειάδης-Γουίλιαμς έφεραν το ματς στο 9-10. Η ομάδα της Πάτρας με μπροστάρη τον Σαρικόπουλο πήρε εκ νέου διαφορά (12-17). H AEK ήταν πολύ άστοχη και ο Προμηθέας συνέχισε δυνατά και τελείωσε το δεκάλεπτο με 17-23.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε κάποια αλλαγή να μας προσφέρει αφού ο Προμηθέας, συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ (21-27). Ο Τζόνσον Κάβελ χάρισε θέαμα στο ΟΑΚΑ με ένα κάρφωμα και έγραψε το 25-31. Με τον Φαγέ να έχει κέφια οι Πατρινοί έβρισκαν λύσεις και έμεναν μπροστά στο σκορ (30-37), ενώ εκεί που πλησίασε η ΑΕΚ ο Κλάρκ με ένα απίστευτο τρίποντο έκανε το 33-40. Η ΑΕΚ με ένα σερί 5-0 έφερε το ματς στο καλάθι (38-40) που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας άρχισε εξίσου δυναμικά, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε για πρώτη φορά στο ματς (43-43) με τον Ντίξον. Ο Γουίλιαμς έβαλε για πρώτη φορά στο ματς την Ένωση μπροστά στο σκορ (47-45). Η ομάδα του Ζντόβτς με ένα σερί 14-0 (57-45) πήρε κεφάλι στο ματς, με όπλο την άμυνα της. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 57-48 υπέρ της Ένωσης.

Στην τέταρτη περίοδος αν και ο Προμηθέας προσπάθησε η ΑΕΚ με σοβαρή εικόνα, δεν άφησε περιθώρια όπου συνέχισε να σκοράρει και πέντε λεπτά πριν το τέλος το ματς ήταν στο 64-55. Η Ένωση έβγαλε διάθεση στο παιχνίδι της και κράτησε τον Προμηθέα πίσω στο σκορ και έτσι έφτασε στο τελικό αποτέλεσμα 76-60.

Δεκάλεπτα: 17-23, 38-40, 57-48, 76-60