Ο κόσμος ήταν εκεί, η ΑΕΚ... όχι!

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από την Μπεσίκτας στο ΟΑΚΑ με 78-88 για την 3η αγωνιστική του Champions League και οι Τούρκοι πήραν ''κεφάλι'' στο όμιλο.

Πρώτοι σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν οι Σάκοτα με 16, Βασιλειάδης με 13 πόντους και ο Γουίλιαμς με 14 πόντους, ενώ για την Μπεσίκτας ήταν ο Κλάρκ με 24 πόντους που ήταν και ο MVP του ματς.

Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν περίπου 7.500 κόσμος όπου δεν σταμάτησε λεπτό να φωνάζει για την ΑΕΚ και δημιούργησαν μια πολύ καυτή ατμόσφαιρα.

Το ματς

Το ματς στο ΟΑΚΑ άρχισε με την Μπεσίκτας να κάνει ένα σερί 0-5 αλλά την ΑΕΚ να απαντάει και να ισοφαρίζει. Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πηγαίνανε πόντο-πόντο με την Μπεσίκτας να χτυπάει στην ρακέτα της ΑΕΚ και να παίρνει μια μικρή διαφορά στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε ιδανικά για τους Τούρκους που συνέχισαν να σκοράρουν και να έχουν το προβάδισμα και έξι λεπτά πριν το ημίχρονο είχαν πάει την διαφορά στους δέκα πόντους (24-34). Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η αστοχία και η ατυχία δεν την άφησε και τρία λεπτά πριν το τέλος η Μπεσίκτας ήταν στο 33-41. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 40-47 υπέρ των Τούρκων.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Σάκοτα να πετυχαίνει σουτ τριών πόντων αλλά με την ΑΕΚ να είναι αρκετά άστοχη, η Μπεσίκτας απάντησε και έκανε το 45-52. Ο Βασιλειάδης με δύο σερί τρίποντα ''έγραψε'' το 51-53, ενώ ο Γουίλιαμς με εκ νέου τρίποντο έκανε το 54-55. Ο Ντίξον και πάλι με τρίποντο έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 58-57, ενώ ο ''καυτός'' Βασιλειάδης έκανε το 61-61. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 61-64 υπέρ της Μπεσίκτας.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με τον Ιβάνοβιτς να ισοφαρίζει σε 64-64. Η Μπεσίκτας έκανε ένα σερί 0-11 (66-77) και πήρε πάλι το πάνω χέρι στο ματς, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Μαυροειδής μετά από αρκετή ώρα έδωσε σκορ στην ΑΕΚ (68-77), που δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Ο Γουίλιαμς έκανε το 71-79, αλλά η Μπεσίκτας ήταν ακατάπαυστη. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 78-88.

Δεκάλεπτα: 18-22, 40-47, 61-64, 78-88