Εύκολα η ΑΕΚ, πάρτι σε παρκέ και κερκίδα!

Η Βασίλισσα πήρε μια εύκολη νίκη απέναντι στην Ντιναμό Σάσαρι στο ΟΑΚΑ με 78-58, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League. Πάρτι σε παρκέ και κερκίδα.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Γουίλιαμς με 15 πόντους, αλλά MVP ο Ρόκο-Λένι Ούκιτς με 11 πόντους, 8 ασίστ και κανέναν λάθος(!!!) και ακολούθησαν οι Μαυροειδης-Ντίξον με 10 και 13 αντίστοιχα. Ενώ πολύ καλό ματς έκανα οι Βασιλειάδης και Λαρεντζάκης.

Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν περίπου 3.000 φίλοι της Ένωσης που δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν για την ομάδα και έσπρωξαν σε ακόμα μια νίκη την ΑΕΚ.

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στο ματς και μετά το πρώτο καλάθι της Σάσαρι απάντησε με ένα σερί 12-2. Στο πέμπτο λεπτό του αγώνα η Ένωση είχε πάρει προβάδισμα 16-7 όπου το κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου αφού τελείωσε με 27-13 με τον ''καυτό'' Γουίλιαμς να είναι ασταμάτητος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με την Ένωση να ''χτυπάει'' έξω από τα 6,75 και να ανεβάζει το σκορ στο 38-17. Η Σάσαρι απάτησε με ένα 0-4 σερί (38-21) αλλά ο Γουίλιαμς απάντησε και πάλι με τρίποντο κάνοντας το 41-22. Με τον ''καυτό'' Γουίλιαμς και τον Μαυροειδή η ΑΕΚ ανέβασε περισσότερο την διαφορά (47-22), ενώ στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 47-26.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε με την Ένωση να ''χτυπάει'' από τα 6,75 κάνοντας το 49-29, ενώ στην συνέχεια με τους Ντίξον-Μαυροειδή να είναι σε κέφια έστειλε την διαφορά στο 60-38 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ χαλάρωσε αλλά η διαφορά δεν κατέβαινε αφού στα 6,51'' πριν την λήξη το σκορ ήταν 66-44. Ο Ντίξον από την μεριά του, που δεν φαινόταν πολύ στο ματς ανέβασε και άλλο την διαφορά στο 70-46. Η Σάσαρι ξύπνησε αλλά πολύ αργά και έκανε το 76-56. Το ματς τελείωσε με την Βασίλισσα να παίρνει την τρίτη της νίκησε τέσσερα παιχνίδια με 78-58.

Δεκάλεπτα: 27-13, 47-26, 60-38, 78-58