ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ από ΑΤΣΑΛΙ στην Πυλαία !

Η Βασίλισσα με ηγέτες τους Ντίξον, Ούκιτς 16π. και τον Γουίλιαμς  12π. "άλωσε" το PAOK Sports Arena για την 6η αγωνιστική της Basket League με σκορ 71-78 !

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Ντίξον με 22 πότνους. Πολύ καλός και σήμερα ο Μιλόσεβιτς που έδωσε φοβερές λύσεις αμυντικά και επιθετικά.

Το φιλμ του αγώνα

Κανονικό ντέρμπυ το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στην Πυλαία, με την ΑΕΚ να έχει πιο πολλές κατοχές αλλά να μην μπορεί να επιβάλλει τον ρυθμό της στον αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι  με μπροστάρηδες τους Γλυνιαδάκη και Σάιμπερτ βρέθηκαν μπροστά με 17-9,  ενώ με την είσοδο των Ντίξον και Γουίλιαμς (που πετυχαν τα μοναδικά 3 τρίποντα της Βασίλισσας στο πρώτο ημίχρονο) ξεκίνησε η επιθετική παραγωγή της ΑΕΚ με απότελεσμα να μειώνει σταδιακά την διαφορά που έως το 35-34.

Ο Μπράιαντ απο πλευράς ΠΑΟΚ με ένα άκρως τυχερό σουτ ευστόχησε για το 38-34, ενώ ο Μιλόσεβιτς δεν κατάφερε να μειώσει παρά το γεγονός οτι βρέθηκε ανοικτός στην γωνία.

Η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο με 3/17 τρίποντα (!!), αλλά με 9 επιθετικά ριμπάουντ, τα οποία της επέτρεψαν να διατηρηθεί κοντά στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε πάλι με την ΑΕΚ μουδιασμένη, και τον ΠΑΟΚ πάλι με τους  Σάιμπερτ, Γλυνιαδάκη και Πέινερς να ανεβάζουν την διαφορά μέχρι και τους 11 πόντους διαδοχικά με την ΑΕΚ να δείχνει τελείως χαμένη χωρίς τον Ντίξον, ο οποίος μπήκε στην θέση του άφαντου Βασιλειάδη.

Ο Γλυνιαδάκης συνέχιζε ακατάπαυστα να κάνει ζημιά στην ΑΕΚ σε όλη την 3η περίοδο καθώς κανείς δεν κατάφερε να το περιορίσει, φθήροντας μάλιστα τους ψηλούς της ομάδας μας με φάουλ.
Τέσσερα λεπτά πριν το τελός του 3ου δεκαλέπτου αποσύρθηκε με 4 φάουλ στον πάγκο ο Μαυροειδής.

Παρά την τραγική της εικόνα όμως η ΑΕΚ με μπροστάρηδες τους Ντίξον και Μιλόσεβιτς, κατάφερε για ακόμα μια φορά να "ροκανίσει" την διαφορά μην αφήνωντας τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ που έμεινε στο 58-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο o Σάκοτα πετυχαίνει γκολ φάουλ για το -2 και τον Ούκιτς να ισοφαρίζει το ματς στην επόμενη επίθεση εκμεταλλευόμενος το επιθετικό ριμπάουντ που μάζεψε ο Μίνια.

Ο Ντίξον βάζει μετά από την πρώτη επίθεση την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ αλλά χρεώνεται με τεχνική ποινή για μια κίνηση που έκανε προς την εξέδρα. Ο Γουίλιαμς ευστοχεί στο 4ο προσωπικό του τρίποντο και η ο Μαρκόπουλος καλεί time out βλέποντας την Βασίλισσα να κάνει το +4 για πρώτη φορά στον αγώνα.

Με την βασίλισσα να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 1-10, ο Ούκιτς με αθόρυβη αλλά καταλυτική παρουσία να φτάνει τους 12 πόντους βάζοντας την ΑΕΚ στο +8 με δύο προσωπικά του καλάθια.

Παρόλου που ο Μαρκόπουλος έριξε στην μάχη τον Γλυνιαδάκη ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πάρει πρωτοβουλία στο ματς και στα 2μισι λεπτά πριν την λήξη αποβλήθηκε ο Χρυσικόπουλος με αποτέλεσμα να ο Σάκοτα να πάει στις βολές και να συντηρήσει το προβάδισμα της ΑΕΚ, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος για να γράψει το τελικό 71-78 και να διευρύνει το ρεκόρ της σε 6-0 στην Α1.

Τα δεκάλεπτα 21-15, 17-19 , 20-19,