Ήττα με κάτω τα χέρια...

Η ΑΕΚ γνώρισε μια ήττα μέσα στην Πολωνία με 78-75 με κάτω τα χέρια αφού ήταν κάκιστη σχεδόν σε όλο το ματς.

Η Ένωση είχε ένα καλό ξεκίνημα με 2-12, αλλά στα επόμενα δύο δεκάλεπτα είχε κάκιστη συμπεριφορά και ενδεικτικό είναι το 18-3 εκ μέρους σκορ της Ζιελόνα Γκόρα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι διασωθέντες από μεριάς ΑΕΚ ήταν οι Ντίξον με 22 πόντους, ενώ πάλεψε και ο Ούκιτς με 16 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Τζούρισιτς με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο μεγάλος κίνδυνος για την ΑΕΚ σήμερα. Μεγάλο πρόβλημα της Ένωσης στην ρακέτα και στα ριμπάουντ. Επίσης πολύ κακή με 35% ποσοστό στα σουτ τριών πόντων και είχε και 14 λάθη στο παιχνίδι.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το ματς με ένα σερί 2-12 και με 8(!!) πόντους του Ντίξον αλλά η Ζιελόνα Γκόρα απάντησε και λίγο πριν το τέλος της περιόδου μπόρεσε να μειώσει στους δύο πόντους (15-17) μετά από λάθος του Λαρεντζάκη.

Ο Ντούσαν Σάκοτα στο δεύτερο δεκάλεπτο και ενώ το σκορ ήταν 17-19 σκόραρε δύο συνεχόμενα σουτ τριών πόντων και έκανε το 17-25, παίρνοντας εκ νέου διαφορά ασφαλείας. Η Ένωση αν και κόλλησε για λίγη ώρα, βρήκε λύσεις και μεγάλωσε την διαφορά της στο +15. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 31-37.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Ζιελόνα Γκόρα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι αλλά η Ένωση αντέδρασε και πήρε μια διαφορά οκτώ πόντων (37-45) και με τον Ντίξον να έχει αναλάβει δράση ανέβασε και άλλο την διαφορά στους +11. Η Ζιελόνα Γκόρα με ένα σερί 9-0 έφερε το ματς στους δύο πόντους (46-48), ενώ η Πολωνική ομάδα μπήκε για πρώτη φορά μπροστά με 55-51, με ένα σερί 5-0.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η Ζιελόνα Γκόρα χτύπαγε από παντού, αν και μείωσε στον έναν πόντο, οι Πολωνοί πήραν και πάλι την διαφορά (62-56). Ο Ούκιτς ισοφάρισε με σουτ τριών πόντων (62-62), αλλά με ένα 8-0 έκαναν το 70-62 και πάλι. Η Ένωση δεν μπόρεσε να φτάσει στο σκορ τους Πολωνούς και η Ζιελόνα Γκόρα πανυγύρισε μια νίκη μέσα στην έδρα της με τελικό σκορ 78-75.

Δεκάλεπτα: 15-17, 31-37, 55-51, 78-75

Ζιέλονα Γκόρα (Γκρόνεκ): Φλόρενς 9 (5 ασίστ), Βον 4, Μουρ 11, Ζάιτσεφ 4, Ντραγκίτσεβιτς 12 (6 ριμπ.), Κελάτι 4 (6 ριμπ.), Γκρουζέτσκι, Χρίτσανιουκ 1, Ζαμοΐσκι 3, Τζούρισιτς 23 (10 ριμπ., 5 ασίστ), Κοζάρεκ 7 (5 ασίστ).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16 (9 ασίστ, 6 ριμπ.), Σάκοτα14 (5 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 6 (5 ριμπ.), Σαρικόπουλος 4, Ντίξον 22, Λαρεντζάκης, Φόλκερ 2, Ιβάνοβιτς, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 11, Τσαλμπούρης.