Δεν μπήκε ποτέ στο παρκέ η ΑΕΚ...

Ήττα με κάτω τα χέρια (78-67) από τον Ολυμπιακό υπέστη για ακόμα μια φορά στο ΣΕΦ η ΑΕΚ που δεν φάνηκε ούτε λεπτό ανταγωνιστική στον μισητό αντίπαλο. Υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Basket League, έπειτα από 7 σερί νίκες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σφαιρόπουλου με μπροστάρη τον Πρίντεζη ξεκίνησε δυναμικά το ματς και μπήκε σε θέση οδηγού με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ισορροπήσει τον αγώνα με τον κάποιες προσπάθειες από Μαυροειδή και Ντίξον που έπεσαν στο κενό.

Η δαιμονιώδης ευστοχία του Ολυμπιακού στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο που μέτρησε 6/10 εύστοχα, οδήγησε την ΑΕΚ στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-34.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι το κενό στην ρακέτα της ΑΕΚ, σκόραραν συνεχόμενα καλάθια με τον Μπίρτς να κάνει κυριολεκτικά πάρτυ κάτω και από τα δύο καλάθια αφού πέτυχε double double με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ ενώ είχε και 3 κοψίματα.

Στην 4η και τελευταία περίοδο η ΑΕΚ ήταν τραγική. ΤΡΑΓΙΚΗ με όλη την σημασία της λέξης. Airball, πάσες με αποδέκτη τον...κανέναν και συνεχόμενα τρίποντα από μακριά έμελλαν να βάλουν ταφόπλακα σε όποιες αξιώσεις είχε από το ματς με το τελικό σκορ να μας κολακεύει κιόλας...

Σα να μην έφταναν αυτά ήρθε και ο τραυματισμός του Βασιλειάδη στα 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για να "δέσει το γλυκό". Ο Βάσκος σφάδαζε επί 3 λεπτά και έφυγε υποβασταζόμενος από το παρκέ προς τα αποδυτήρια.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 43-34, 65-46, 78-67

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Καρακατσούνης, Παντελίδης

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 7 (1), Μπιρτς 12 (10 ριμπ.), Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 9 (1), Σπανούλης 10 (2 τρ. – 9 ασ), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης, Χάκετ 1, Λοτζέσκι 17 (3) , Αθηναίου.

ΑΕΚ (Zντοβτς): Ούκιτς 14 (2), Σάκοτα 14 (1 τρ. – 7 ριμπ.), Βασιλειάδης 11 (3), Μιλόσεβιτς 5, Ντίξον 10 (1), Λαρεντζάκης , Φάλκερ 2, Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 9, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 2.