Πάλεψε αλλά δεν άντεξε στο τέλος η Βασίλισσα!

Η άκρως ανταγωνιστική ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό με 77-68, μετά από ένα παιχνίδι ντέρμπι, με την Ένωση να τα χάνε...

Η άκρως ανταγωνιστική ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό με 77-68, μετά από ένα παιχνίδι ντέρμπι, με την Ένωση να τα χάνει στην τέταρτη περίοδο.

Η Ένωση σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι και λίγα λεπτά πριν το τέλος, γνώρισε την ήττα με 77-68. Πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Φελντέιν με 20 πόντους, με 16 πόντους ο Νίκολς και ο Γιάννης Μπορούσης με 11 πόντους που ήταν καθοριστικός στο τέλος.

Από μεριάς ΑΕΚ ο Ούκιτς ήταν ο καλύτερος της παίχτης με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Σάκοτα με 14 πόντους και ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους. Άφαντος ήταν ο Ντίξον για ακόμα ένα ντέρμπι που είχε 4 πόντους.

Το ματς:

Το παιχνίδι άρχισε με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ και να παίρνει μια μικρή διαφορά (4-6), αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 13-0 πέρασε μπροστά με 15-6. Η ΑΕΚ με ένα 4-0 έκανε το 15-10 αλλά οι πράσινοι μεγάλωσαν την διαφορά για το 19-10. Κάπου εκεί η Ένωση αντέδρασε και με πέντε σερί πόντους από τον Σάκοτα έκανε το 19-17. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την ομάδα του Πασκουάλ να είναι μπροστά με 22-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ συνέχισε δυναμικά και πέρασε και μπροστά στο σκορ με 24-26. Το παιχνίδι παιζόταν πόντο-πόντο με την Ένωση να είναι μπροστά στο σκορ και τους ''πράσινους'' συνέχεια να απαντάνε. Δύο λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 33-34, ενώ οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια με σκορ 39-39.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα 5-0 σερί (44-39), ενώ η ΑΕΚ και αυτή με ένα 0-7 σερί απάντησε για το 44-46. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο όπως και στη προηγούμενη περίοδο, ενώ με τον Ντίξον να σκοράρει και να κάνει το 56-56, έτσι τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ντέρμπι άρχισε με τους ''πράσινους'' να κάνουν το 61-56, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης έγραψε το 64-56 με σουτ τριών πόντων. Ο Λαρεντζάκης μείωσε αλλά ο Φελντέιν έκανε το 67-58. Ο Ούκιτς με σουτ τριών πόντων μείωσε στο 67-63. Τρία λεπτά πριν το τέλος με το σκορ να είναι στο 70-63, ο Ούκιτς έκανε λάθος και οι ''πράσινοι'' σκόραραν ξανά για το 72-63. Ο Λαρεντζάκης με καταπληκτικό τρίποντο έγραψε το 75-68 και στο τέλος ο Φελντέιν με ένα δίποντο, έγραψε το τελικό σκορ του ντέρμπι, 77-68.

Δεκάλεπτα: 22-20, 39-39, 56-56, 77-68

Παναγιώτης Μίχος

ΣΧΟΛΙΑ

Όνομα

Αγώνες,2494,Απόψεις,26,Αφιερώματα,188,Διοίκηση,446,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,41,Μεταγραφές,484,Συνεντεύξεις,387,Antonopoulos,5,Basket League,188,Editorial,48,Eurobasket,99,Euroleague,90,Featured,3664,Giannis Sifakis,11,Koriopolis,3,Live Stream,5,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: Πάλεψε αλλά δεν άντεξε στο τέλος η Βασίλισσα!
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy