Τον ''ΠΑΤΗΣΕ'' τον αρούλη η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ!!!

Η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον Άρη για την 13η αγωνιστική της Basket League με 81-61. Εκπληκτικός ο κόσμος που έδωσε απαντήσει...

Η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον Άρη για την 13η αγωνιστική της Basket League με 81-61. Εκπληκτικός ο κόσμος που έδωσε απαντήσεις και φοβερός ο Ούκιτς.

Η Βασίλισσα πήρε μια νίκη με τσαμπουκά μέσα στο ΟΑΚΑ που βρέθηκαν περίπου 5,000 χιλιάδες φίλαθλοι της ομάδας και δεν σταμάτησαν να τραγουδάνε ούτε λεπτό και βοήθησαν την ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς.

MVP ο Ρόκο Λένι Ούκιτς που σημείωσε 16 πόντους και ακολούθησε ο Ντίξον με 19 πόντους, που ήταν ο πρώτος σκόρερ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ελονού που έβαλε 11 πόντους και βοήθησε πολύ και στο αμυντικό κομμάτι. Ευχάριστο νέο ήταν η επιστροφή του ''Βάσκου'' που βοήθησε σε όλη την διάρκεια του αγώνα την ομάδα σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού της.

Από πλευρά Άρη, κορυφαίος ήταν ο Κάμμιγκ με 14 πόντους.

Το ματς:

Το παιχνίδι άρχισε με την Βασίλισσα να σκοράρει με 2/2 βολές από τον Γουίλιαμς. Το παιχνίδι ήταν πολύ άστοχο και για τις δύο ομάδες και με το πέρασμα πέντε λεπτών το σκορ ήταν 8-5 υπέρ της Ένωσης. Ο Βασιλειάδης με δικό του τρίποντο σήκωσε στο πόδι το ΟΑΚΑ και σημείωσε το 18-13, αλλά ο Άρης απάντησε και ισοφάρισε για το 18-18. Ο Ελονού με μια εντυπωσιακή προσωπική του ενέργεια ''έγραψε'' το 21-18. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 23-20 υπέρ της ΑΕΚ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Άρη να ισοφαρίζει 23-23, αλλά η ΑΕΚ ξανά πέρασε μπροστά με τον Ντίξον (25-23). Ο Μπάνκερ για πρώτη φορά στο παιχνίδι, έβαλε μπροστά τον Άρη (25-27), όμως η Ένωση απάντησε με ένα σερί 4-0 και πήρε πάλι το προβάδισμα. Στο 5,46'' της αναμέτρησης ο Μιλόσεβιτς δέχτηκε (ανύπαρκτη) τεχνική ποινή και ο Άρης πέρασε και πάλι μπροστά με 29-30, αλλά η ΑΕΚ απάντησε και πάλι με ένα σερί 7-0 για το 36-30. Με τον Ούκιτς να ''χτυπάει'' δύο φορές συνεχόμενες με σουτ τριών πόντων έστειλε το σκορ στο 44-35. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγανε με σκορ 46-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Βασίλισσα να μπαίνει δυνατά στο παρκέ και ο Ούκιτς ''έγραψε'' ακόμα ένα τρίποντο για το 52-41. Ο Ντίξον με ένα δύσκολο σουτ εκτός ισορροπίας έκανε το 57-44 (3,31'' πριν το τέλος). Η ΑΕΚ ένα λεπτό πριν το τέλος προηγούνταν με 14 πόντους διαφορά (60-46) που ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο. Ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε με 63-48 για την Ένωση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης άρχισε με ένα σερί 2-5 (65-53), αλλά η ΑΕΚ απάντησε στο σερί του Άρη και ανέβασε την διαφορά και πάλι για το 72-55. Η ΑΕΚ δεν κινδύνεψε λεπτό από την ομάδα της Θεσσαλονίκης και απλά ανέβαζε την διαφορά και το ντέρμπι το έκανε θρίαμβο. Τελικό σκορ 81-61 για την ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ!!!

Δεκάλεπτα: 23-20, 46-36, 63-48, 81-61

Παναγιώτης Μίχος

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,2573,Απόψεις,26,Αφιερώματα,191,Διοίκηση,462,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,44,Μεταγραφές,497,Συνεντεύξεις,428,Antonopoulos,5,Basket League,195,Diagonismos,8,Editorial,54,Eurobasket,101,Euroleague,90,Europi,1,Featured,3836,Giannis Sifakis,13,Koriopolis,3,Live Stream,7,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: Τον ''ΠΑΤΗΣΕ'' τον αρούλη η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ!!!
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy