Αποκλείστηκε η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον Άρη με 77-76 και αποκλείστηκε από τον Κύπελλο Ελλάδος. Η Ένωση που βρέθηκε μέχρι και με -13 πόντους γύρ...

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον Άρη με 77-76 και αποκλείστηκε από τον Κύπελλο Ελλάδος.

Η Ένωση που βρέθηκε μέχρι και με -13 πόντους γύρισε το παιχνίδι αλλά στο τέλος ο Κάμινγκς για τον Άρη έβαλε το καλάθι και έστειλε την ομάδα του στον τελικό του Κυπέλλου.

Κακή εμφάνιση από την ΑΕΚ, πάλεψε ο Ντίξον με 23 πόντους και ο Βασιλειάδης αλλά χωρίς να τα καταφέρουν. Κορυφαίος για τον Άρη ο Κάμιινγκς με 20 πόντους.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να σκοράρει και τον Μαυροειδή να απαντάει για το 2-2. Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και πήρε ένα προβάδισμα με 15-6. Περίπου στο 5' της αναμέτρησης η ΑΕΚ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 18-7 αφού έκανε ένα κάκιστο ξεκίνημα. Ο Γιάνκοβιτς έκανε το 23-10 για τον Άρη. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει αφού ήταν πολύ άστοχη και κάτω από το καλάθι αλλά και στην γραμμή του των 6,75. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το προβάδισμα να το έχεις ο Άρης με 26-17.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε μαχητικά και μείωσε σε 26-22 με τον Σάκοτα. Ο Άρης απάντησε και πάλι και με τον Ξανθόπουλο έκανε το 32-22 αλλά ο Βασιλειάδης απάντησε για το 32-25. Ο ''Βάσκος'' και πάλι για το 32-27 να μειώνει την διαφορά, ενώ ο Ντίξον έκανε το 32-29. Ο Γκάμπινγκς έβαλε το καλάθι για το 34-29 για τον Άρη. Ο Τζέκινς με τρίποντο ''έγραψε'' το 37-29 και ο Καββαδάς το 39-31. Ο Μαυροειδής μείωσε στο 39-33 κοντά από το καλάθι, ενώ ο Ντίξον μείωσε στους τρεις (39-36). Εκ νέου ο Ντίξον μετά από βολές του Άρη κάνει το 40-39 αλλά ο Τζέκινης απάντησε αμέσως για το 43-39. Ο ΜακΓκραθ μείωσε στο 46-42, ενώ ο Ντίξον κέρδισε βολές και ευστόχησε και στις δύο για το 46-44 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ένωση να ισοφαρίζει αλλά ο Άρης με τον Βάνκερ να ξανά παίρνει προβάδισμα τριών πόντων μετά το γκολ-φάουλ. Ο Ντίξον και ενώ ο Άρης ξέφευγε και πάλι έκανε το 50-49. Η Βασίλισσα με τον Ελονού πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 50-51, ενώ η Ένωση με τους Ούκιτς και Ντίξον έδωσαν μικρή διαφορά στην ομάδα για το 50-55. Ο ΜακΓκραθ με τρίποντο ''έγραψε'' το 50-58, 5' λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Άρης μείωσε με ένα σερί 7-0 σε 57-58. Ο Γιάνκοβιτς ισοφάρισε σε 59-59, 1' λεπτό πριν το τέλος. Ο Άρης και πάλι με τον Γιάνκοβιτς για το 61-61 που ήταν και το σκορ περιόδου.

Η αρχή του τελευταίο δεκαλέπτου ξεκίνησε με τον Τζέκινς να κάνει το 64-61 αλλά ο Ντίξον μίλησε και πάλι για την ισοφάριση (64-64). Ο Ξανθόπουλος και πάλι με τρίποντο έκανε το 67-64 αλλά ο Ελονού απάντησε για το 67-66. Ο Ούκιτς με ένα γκολ-φάουλ ''έγραψε'' το 67-69 και ξανά πέρασε μπροστά η ΑΕΚ, 5' λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Κάμινγκς ισοφάρισε για το 69-69 αλλά ο Ντίξον είναι και πάλι εκεί για να κάνει το 69-72. Ο Τζέκινς εκ νέου με τρίποντο ξανά έφερε το ματς στην ισοπαλία (72-72), ενώ ο ΜακΓκραθ έβαλε την ΑΕΚ πάλι μπροστά με 72-74. Ο Τζέκινς έβαλε τον Άρη μπροστά με 75-74, 29'' δεύτερα πριν το τέλος. Ο Ούκιτς έκανε το 75-76, οχτώ δεύτερα πριν το τέλος. Ο Άρης έκανε το 77-76 με τον Κάμινγκς στα 2'' δελυτερα και είναι αυτός που πάει στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-44, 61-61, 77-76

Γιούρι Ζντόβτς (ΑΕΚ): Ούκιτς, ΜακΓκράθ, Ελόνου, Σάκοτα, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς, Χαριτόπουλος, Ντίξον, Λαρεντζάκης, Μαυροειδής, Γουίλιαμς, Τσαλμπούρης

Δημήτρης Πρίφτης (Άρης): Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Τζέκινς, Γκούμινγκς, Ζάρρας, Μούρτος, Σίμτσακ, Βάκνερ, Γιάνκοβιτς, Καββαδάς, Ντραγκίσεβιτς

Παναγιώτης Μίχος

ΣΧΟΛΙΑ

Όνομα

Αγώνες,2493,Απόψεις,26,Αφιερώματα,188,Διοίκηση,445,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,41,Μεταγραφές,482,Συνεντεύξεις,386,Antonopoulos,5,Basket League,188,Editorial,48,Eurobasket,99,Euroleague,90,Featured,3659,Giannis Sifakis,11,Koriopolis,3,Live Stream,5,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy