Νίκη με τσαμπουκά, κόντρα σε Λαύριο και διαιτησία!

Η ΑΕΚ πήρε μια σημαντική νίκη για την 15η αγωνιστική της Basket League μέσα στο Λαύριο με 84-87 μετά από μια εχθρική διαιτησία. Η ...

Η Ένωση με ηγέτη των Γιαννούλη Λαρεντζάκη με 19 πόντους και με τους Ούκιτς (16 π.), Σάκοτα (13 π.) και Ντίξον (16 π.) να ακολουθούν, πήρε μια μάγκικη νίκη κόντρα στο Λαύριο αλλά και στην εχθρική διαιτησία που είχε δώσει 4 τεχνικές βολές στην ΑΕΚ.

Απίστευτη και εχθρική διαιτησία των γκρι προς την ΑΕΚ με 4 τεχνικές ποινές, με σφυρίγματα φάουλ που δεν υπήρχαν και με το να δίνουν στο Λαύριο 40 βολές να βαρέσει.

Το ματς:

Το ματς άρχισε με την ομάδα του Λαυρίου όπου άνοιξε το σκορ (3-0), αλλά η ΑΕΚ απάντησε με τον Γουίλιαμς για το 3-2. Το Λαύριο είχε το προβάδισμα με 8-6 αλλά ο Λαρενζτάκης με 2/2 βολές ισοφάρισε για την Ένωση. Η τοπική ομάδα πήρε μια μικρή διαφορά με +5 πόντους (13-8) με τον Πάντερ, ενώ ανέβασε κι άλλο την διαφορά (17-10). Η Βασίλισσα ''ξύπνησε'' και με έξι συνεχόμενους πόντους του Λαρεντζάκη μείωσε στον έναν πόντο. Ο Σάκοτα έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά  στο παιχνίδι (19-20). Το Λαύριο με τον Χάμιλτον ξανά πέρασε μπροστά (22-20), αλλά ο αρχηγός της ομάδας που κέρδισε το γκολ-φάουλ έκανε το ματς 22-23 για την ΑΕΚ. Ακριβώς ένα δευτερόλεπτο πριν τελειώσει η περίοδος κέρδισε τεχνική ποινή και ισοφάρισε σε 25-25.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το Λάυριο να σκοράρει αλλά ο Ούκιτς με προσωπική ενέργεια έκανε το 27-27. Στην επόμενη φάση ο Μπόλντς έκανε το 30-27 στην λήξη του χρόνου. Ο Ζντόβτς μετά από τάιμ άουτ που πήρε, η ομάδα μπήκε στο παρκέ με πάθος και πέρασε μπροστά στο σκορ με 22-23. Οι δύο ομάδες είχαν να σκοράρουν περίπου δύο λεπτά, με το Λαύριο να σπάει την αφλογιστία. Ο Ούκιτς με τρίποντο ξανά έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 33-36, αλλά η τοπική ομάδα μείωσε ξανά (35-36). Ο Χαριτόπουλος με 2/2 βολές και ο Λαρενζτάκης με μεγάλο τρίποντο ''έγραψαν'' το 35-41 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Βασίλισσα να σκοράρει (35-43) αλλά το Λαύριο μετά και από τεχνική ποινή που κέρδισε με ένα σερί 6-0 μείωσε στο 41-43. Ο Ντίξον απάντησε στο σερί της τοπικής ομάδας κάνοντας το 41-46. Η ΑΕΚ με ένα σερί δικό της 0-6 έκανε το 41-51 αλλά το Λαύριο κέρδισε την τέταρτη τεχνική ποινή και μείωσε σε 45-51. Ο Γουίλιαμς με τρίποντο ανέβασε την διαφορά και πάλι στο +10 (46-56). Ο Πάντερ απάντησε με ένα σερί 5-0 για το Λαύριο αλλά η ΑΕΚ απάντησε εκ νέου στο σερί της τοπικής ομάδας για το 51-58. Δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου το Λαύριο είχε μειώσει σε 59-62 με τον Λαρεντζάκη στο τέλος του χρόνου να ευστοχεί σε τρίποντο από τα εννιά μέτρα για το 59-62. Το Λαύριο στο τέλος της περιόδου μείωσε σε 64-67.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο μπήκε δυνατά μειώνοντας στον έναν πόντο (66-67), αλλά ο Σάκοτα με τρίποντο  έκανε το 66-70. Το Λαύριο δεν είχε καταθέσει όπλα και με ένα σερί 4-0 μείωσε και πάλι στο έναν πόντο (70-71). Η ΑΕΚ με ηγέτη τον αρχηγό της, δημιούργησε ένα σερί 0-5 (70-76). Τρία λεπτά πριν την λήξη και με σκορ 72-76 ο Ντίξον με έμεσο τρίποντο ''έγραψε'' το 72-79. Ο Ντίξον με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του έκανε το 74-83 αλλά το Λαύριο μείωσε σε 80-83 με την βοήθεια των γκρι, τριάντα δεύτερα πριν το τέλος. Ο αρχηγός της Βασίλισσας, ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 80-84 αλλά ο Νίξον διέσχισε το γήπεδο για το 82-84. Ο Ούκιτς οδηγήθηκε στις βολές όπου και αυτός είχε 1/2 για το 82-85, έντεκα δεύτερα πριν την λήξη. Με οκτώ δεύτερα να απομένουν έδωσε ανύπαρκτο φάουλ στο Λαύριο και έτσι ο Νίξον με 2/3 βολές μείωσε σε 84-85. Ο ΜακΓκραθ ευστόχησε σε 2/2 για το 84-87 με εφτά δεύτερα να απομένουν και να μην μπορεί να κάνει επίθεση το Λαύριο η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ πήρε μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 35-41, 64-67, 84-87

Παναγιώτης Μίχος

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,2573,Απόψεις,26,Αφιερώματα,191,Διοίκηση,462,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,44,Μεταγραφές,497,Συνεντεύξεις,428,Antonopoulos,5,Basket League,195,Diagonismos,8,Editorial,54,Eurobasket,101,Euroleague,90,Europi,1,Featured,3836,Giannis Sifakis,13,Koriopolis,3,Live Stream,7,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: Νίκη με τσαμπουκά, κόντρα σε Λαύριο και διαιτησία!
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy