Νίκη με τσαμπουκά και σούπερ Σάκοτα η Βασίλισσα!

Η ΑΕΚ έδειξε τσαμπουκά στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε μια σημαντική νίκη-πρόκριση κόντρα στην Γερμανική, Λούτβινγκσπουργκ με 82-72 και με εχθρική διαιτησία.

Η Βασίλισσα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με οκτώ πόντους ενώ ήταν η ίδια μέχρι και με δεκαπέντε μπροστά βρήκε το σθένος και γύρισε το ματς και με κόντρα διαιτησία με ηγέτη τον Σάκοτα που σημείωσε 27 πόντους και ήταν MVP του ματς.

Τον Σάκοτα ακολούθησαν οι Μιλόσεβιτς με 11 πόντους που ήταν καθοριστικός στο τέλος του ματς. Πολύ καλός και ο Μαυροειδής με 11 πόντους.

Το ματς:

Το παιχνίδι άρχισε με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στο παρκέ και να παίρνει το προβάδισμα με 4-0 αλλά οι Γερμανοί απάντησαν και μείωσαν σε 7-6. Στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 11-6 υπέρ της Ένωσης όπου με τον Λαρεντζάκη με γκολ-φάουλ ανέβασε κι άλλο την διαφορά για το 14-6. Η Γερμανική ομάδα μείωσε για το 16-10 αλλά οι ''κιτρινόμαυροι'' απάντησαν γρήγορα για το 24-12 και έτσι αύξησε άμεσα την διαφορά, αυτό ήταν και το σκορ πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Λούτβινγκσπουργκ να σημειώνει τρεις γρήγορους πόντους (24-15) και να μην σταματάει αφού οι Γερμανοί παίζοντας δυνατά μείωσαν στους τρεις πόντους (26-23). Η ΑΕΚ απάντησε για το 34-26 με τον Λαρεντζάκη. Ο Σάκοτα με προσωπική ενέργεια ''έγραψε'' το 38-30, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Σάκοτα εκ νέου με ''τετράποντο'' (τρίποντο και βολή) αυτήν την φορά έκανε το 45-33. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να λέει 45-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανική μπήκε εξίσου δυνατά και μείωσε στους δύο πόντους με ένα σερί 2-11 (47-45). Η Λούτβινγκσπουργκ για πρώτη φορά στο παιχνίδι πέρασε μπροστά στο σκορ με 48-49, ενώ ανέβασε και την διαφορά της στους τέσσερις πόντους από την Ένωση (48-52). Καταστροφικό δεκάλεπτο για την ΑΕΚ με 5-20 (50-54) επιμέρους σκορ μέχρι και 3,20'' πριν το τέλος.

Η Λούτβινγκσπουργκ διεύρυνε περισσότερο το προβάδισμα της με το σκορ να είναι 52-58. Οι διαιτητές έδειξαν τεχνική (ανύπαρκτη) στον Βασιλειάδη με την Γερμανική ομάδα να σημειώνει μια βολή (52-59). Η Βασίλισσα αντέδρασε κόντρα και στους Γερμανούς αλλά και στην εχθρική διαιτησία και μείωσε στους τέσσερις για το τέλος της περιόδου (55-59).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με την ΑΕΚ να μειώνει στον ένα πόντο με τρίποντο του Σάκοτα (58-59) και να ισοφαρίζει εκ νέου με καλάθι του αρχηγού για το 61-61. Η Λούτβινγκσπουργκ ξανά πήρε το προβάδισμα με 62-66, αλλά η Ένωση με ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 67-66.

Ο Ούκιτς με ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων ''έγραψε'' το 72-68 και η ΑΕΚ με τον Μιλόσεβιτς έκανε το 75-68, δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς. Η ΑΕΚ με καταπλητκική άμυνα και έναν καυτό Σάκοτα πήρε ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη με 82-72 και πήρε και την διαφορά που χρειαζόταν σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 45-34, 55-59, 82-72