Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ!

Τεράστια νίκη για την Βασίλισσα μέσα στο Βελιγράδι με 65-69 επί της Παρτιζάν, χωρίς του Σάκοτα και Βασιλειάδη. Αγκάλιασε την δεύτερη θέσ...

Τεράστια νίκη για την Βασίλισσα μέσα στο Βελιγράδι με 65-69 επί της Παρτιζάν, χωρίς του Σάκοτα και Βασιλειάδη. Αγκάλιασε την δεύτερη θέση η ΑΕΚ με κορυφαίους τους Ούκιτς και ΜακΓκραθ. Κέρδισε τις εντυπώσεις ο Τσαλμπούρης.

Η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη μέσα στην Σερβία επί της Παρτιζάν αφού νίκησε με 65-69 και αγκάλιασε την δεύτερη θέση του ομίλου της.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ο Ούκιτς με 13 πόντους. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 14 πόντους ενώ ο ΜακΓκραθ που βοήθησε σημαντικά ώστε να πάρει η ΑΕΚ το ροζ φύλλο σημείωσε 11 πόντους. Ο μικρός της ΑΕΚ, Γιώργος Τσαλμπούρης σημείωσε 10 πόντους και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Επόμενος αγώνας για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με την Ζιελόνα Γκόρα.

Το ματς:

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Παρτιζάν να παίρνει το προβάδισμα αλλά με τους Λαρεντζάκη και Ούκιτς να σκοράρουν ''καταρυπάς'' από τα 6,75 έκαναν το 4-12. Στα πέντε λεπτά παιχνιδιού η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 6-13. Ο Ελονού με μια φανταστική ενέργεια και την μπόνους βολή που κέρδισε έκανε το 9-18, ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε με 11-19.

Με την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου η Παρτιζάν με ένα σερί 5-0 μείωσε στους τρεις (16-19), αλλά η ΑΕΚ απάντησε με ένα σερί 4-0 και ανέβασε ξανά την διαφορά (16-23). Ο Μιλόσεβιτς ξανά πήγε την διαφορά στο +10 μετά από εύστοχο τρίποντο. Οι Σέρβοι ξανά μείωσαν την διαφορά (28-33), αλλά ο Τσαλμπούρης με γκολ-φάουλ έκανε το 28-36 και με δύο πόντους του ''Λάρι'' η διαφορά πήγε στους +10. Ο Χάτσερ μείωσε και πάλι στους πέντε (33-38), ενώ ο ΜακΓκραθ στην εκπνοή με τρίποντο ''έγραψε'' το 33-41.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε πολύ θετικά για την Ένωση με ένα 6-0 σερί (33-47) αλλά η Παρτιζάν απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα για το 39-47. Ο Βράμπατς με τρίποντο μείωσε και πάλι για το 49-53. Ο Ρακόβιτσα πήγε το ματς στο 53-55 που ήταν και το σκορ περιόδου. Η Παρτιζάν μέχρι και εκείνο το σημείο είχε δημιουργήσει ένα σερί 20-14.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς κράταγε το προβάδισμα παρά την μεγάλη πίεση των Σέρβων. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 55-58. Ο ΜακΓκραθ ξεκόλλησε το σκορ και έκανε το 55-60, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η Παρτιζάν με ένα σερί 4-0, έφτασε στο -1 από την Ένωση, αλλά ο Γουίλιαμς έδωσε μια αναπνοή αφού πέτυχε 2/2 στις βολές (59-62). Ο Ούκιτς πέτυχε ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων για το 60-65 στο (1,07'') πριν την λήξη, αλλά ο Βελίσκοβιτς με τις βολές του πήγε και πάλι το ματς στο +3 για την ΑΕΚ.

Ο ΜακΓκραθ έβαλε 2/2 βολές για το 62-67 και στην επόμενη φάση και με τριάντα δεύτερα να απομένουν ο Ούκιτς έκανε το 62-68 με 1/2 βολές. Ο ΜακΓκραθ ξανά πήγε στις βολές και με 1/2 ''έγραψε'' το 62-69 ενώ το ματς έληξε με ένα τρίποντο από την Παρτιζάν κάνοντας το 65-69.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 33-41, 53-55, 65-69

Παρτιζάν (Τζίκιτς): Ρατκόβιτσα 8 (5 ασίστ), Βράμπατς 5, Βελίτσκοβιτς 13 (6 ριμπ.), Μπίρτσεβιτς 16 (8 ριμπ.), Κοπρίβιτσα 2, Άντριτς 6, Χάτσερ 8, Ποτ, Καράχοτζιτς 3, Λούκοβιτς 4

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 13 (8 ασίστ), ΜακΓκραθ 11 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Ελονού 3, Μιλόσεβιτς 3 (9 ριμπ.), Ντίξον 7, Λαρεντζάκης 14 (4 ριμπ.), Μαυροειδής, Γουίλιαμς 8, Τσαλμπούρης 10

Παναγιώτης Μίχος

ΣΧΟΛΙΑ

Όνομα

Αγώνες,2493,Απόψεις,26,Αφιερώματα,188,Διοίκηση,445,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,41,Μεταγραφές,482,Συνεντεύξεις,386,Antonopoulos,5,Basket League,188,Editorial,48,Eurobasket,99,Euroleague,90,Featured,3659,Giannis Sifakis,11,Koriopolis,3,Live Stream,5,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ!
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy