Νίκη στο ΟΑΚΑ, πρόκριση στο Μονακό!

Η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Μονακό για τους ''16'' του Champions League Basketball με 69-68 και πάει γ...

Η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Μονακό για τους ''16'' του Champions League Basketball με 69-68 και πάει για την πρόκριση στην Γαλλία.

Η Ένωση με ηγέτη της τον αρχηγό της που σημείωσε 20 πόντους, πήρε μια μεγάλη αλλά αγχωτική νίκη κόντρα στην δυνατή Μονακό. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Ντίξον που σημείωσε 11 πόντους.

Περίπου 8.000 κόσμος βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ που δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν και έσπρωξαν την Βασίλισσα προς την νίκη.

Το ματς:

To παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την Μονακό να ανοίγει το σκορ και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι Γάλλοι προηγούνταν με 7-8 αλλά η Ένωση πέρασε μπροστά με 10-8. Ενώ η ΑΕΚ δυσκολευόταν στην επίθεση από τις πιεστικές άμυνες της ομάδας του Μίτροβιτς, οι ψηλοί της Ένωσης έδιναν τις λύσεις. Η Βασίλισσα με ένα σερί 6-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 16-11, αλλά δεν σταμάτησε εκεί και με τον αρχηγό της, Ντούσαν Σάκοτα ανέβασε την διαφορά στο +9 (22-13).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ συνέχισε δυνατά και με ένα τρίποντο του Ντίξον, ανέβασε περισσότερο την διαφορά για το 27-16. Η Μονακό πλησίασε στους εφτά πόντους αλλά με την αποτελεσματική άμυνα η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς κράταγε την διαφορά. Με πέντε λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο η Ένωση ήταν 28-19 μπροστά. Η Γαλλική ομάδα μείωσε στο -5 από την ΑΕΚ (30-25) με τον Ράιτ, ενώ δεν σταμάτησε εκεί η Μονακό αφού ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, ισοφάρισε στο σκορ (30-30). Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Μίτροβιτς να προηγείται με 34-35.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Μονακό μπήκε δυνατά και με ένα σερί 2-8 πήρε την διαφορά στο παιχνίδι (36-43). Η ΑΕΚ αντέδρασε με μπροστάρη τον αρχηγό της και με ένα δικό της σερί 5-0 μείωσε στους δύο (41-43). Η Μονακό ξανά πήρε μια διαφορά με 45-51 αλλά με πολλά λάθος σφυρίγματα από το διαιτητικό τρίο. Οι ''κιτρινόμαυροι'' μείωσαν στους τρεις με τον Βασιλειάδη (50-53) που ήταν και το σκορ περιόδου,

Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς με την Βασίλισσα να μειώνει στους τρεις πόντους και πάλι με βολές του Ούκιτς (55-58), ενώ στην επόμενη φάση ο Ούκιτς και πάλι με τρίποντο ισοφάρισε το παιχνίδι. Η Μονακό ξανά πέρασε μπροστά για τρεις (60-63) μετά από γκολ-φάουλ του Ουτάρα. Η Ένωση μετά από ώρα πέρασε μπροστά στο σκορ με 65-63 μετά από κάρφωμα του Ελονού. Η Μονακό ισοφάρισε αλλά η ΑΕΚ έκανε το 67-65 και ξανά πέρασε μπροστά. Ο Ντίξον με 32,1'' δεύτερα να μένουν για την λήξη ''έγραψε'' το 69-65. Ο Σούλερ μείωσε για έναν (69-68), δεκαεννέα δεύτερα πριν το τέλος. Η ΑΕΚ έφτασε στην νίκη με σκορ 69-68 και πάει για να πάρει την πρόκριση στην Γαλλία

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 34-35, 50-53, 69-68

Παναγιώτης Μίχος

ΣΧΟΛΙΑ

Όνομα

Αγώνες,2533,Απόψεις,26,Αφιερώματα,191,Διοίκηση,454,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,42,Μεταγραφές,494,Συνεντεύξεις,406,Antonopoulos,5,Basket League,194,Editorial,51,Eurobasket,101,Euroleague,90,Featured,3748,Giannis Sifakis,13,Koriopolis,3,Live Stream,6,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: Νίκη στο ΟΑΚΑ, πρόκριση στο Μονακό!
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy