Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπυ "Δικεφάλων" !

Μεγάλη νίκη στο ματς των "Δικέφαλων" πέτυχε η ΑΕΚ όπου επικράτησε δύσκολα του αξιόμαχου ΠΑΟΚ με 77-71 κάνοντας το δύο στα δ...

Μεγάλη νίκη στο ματς των "Δικέφαλων" πέτυχε η ΑΕΚ όπου επικράτησε δύσκολα του αξιόμαχου ΠΑΟΚ με 77-71 κάνοντας το δύο στα δύο κόντρα στους Θεσαλονικείς φέτος στην κανονική διάρκεια και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 15-4 στην Basket League.Κορυφαίος για ακόμα μια φορά ο Ούκιτς με 17 πόντους και ο Βασιλειάδης που έκανε αθόρυβη ζημιά στην πρώην ομάδα του!

Το φιλμ του αγώνα

Πολύ μουδιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Βασίλισσα στο ματς, καθώς ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά με τον Κόνιαρη που σημείωσε 5 προσωπικούς πόντους (0-5). Η ΑΕΚ δυσκολευόταν να σκοράρει εντός παιδειάς καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν συνεχώς φάουλ με αποτέλεσμα εκτός από ένα εύστοχο τρίποντο του Ούκιτς να μην μπορούμε πετύχουμε κανένα πόντο πέραν των ελευθέρων βολών.

Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ έβαλε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι της ΑΕΚ όπου και κυριαρχούσε με τον Κλάντον να κάνει κυριολεκτικά πάρτυ παρά την απρουσία των Μαυροειδή , Ελονού και Μαυροκεφαλίδη.Η  ΑΕΚ μείωσε κατά την διάρκεια της 2ης περιόδου με ένα επιμέρους σκορ 21-12 όπου και πλησίασε σχεδόν στο καλάθι τον ΠΑΟΚ στην λήξη του ημιχρόνου που τελειώσε με το σκορ στο 37-39. Ο Ούκιτς ήταν καλός επιθετικά έχοντας πετύχει 10 πόντους στην ανάπαυλα ενώ ο ΠΑΟΚ είδε τον Κλάντον να βρίσκεται στους 16 !

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το 2ο,δηλαδή με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε χέρι - χέρι στο σκορ, και καθώς η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 42-40 και πίεζε για να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας, ο ΠΑΟΚ κατάφερνε και βρσικόταν συνεχώς σε απόσταση βολής. Σε εκείνο το σημείο ο Σάιμπερτ υπέστη εξαρθρωση ώμου και δεν ξαναγύρισε στο ματς περιορίζοντας αρκετά τις λύσεις του Μαρκόπουλου στο ροτέισον με τον Τσόχλα και τον Μαργαρίτη να παίζουν χωρίς ανάσα. Ο Κλάντον φορτώθηκε με το 4ο προσωπικό του φάουλ και ξέμεινε απο ανάσες οπότε ο ΠΑΟΚ έχασε το σημείο αναφοράς του στην ρακέτα.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η ώρα του αρχηγού ο οποίος κέρδισε αρκετές μονομαχίες βοηθώντας τον Ούκιτς στο σκοράρισμα και στο σημείο που η ΑΕΚ πάει να "κλειδώσει" το ματς στο 64-57, φωνάζει "παρόν" ο Τσόχλας που με τρίποντο ξαναβάζει τους φιλοξενούμενους στο κόλπο της νίκης.Το ματς άναψε για τα καλά και ενώ ο Βασιλειάδης ευστόχησε στις βολές για το 68-63, ο Μακφάντεν έβαλε μεγάλο τρίποντο και μείωσε στο καλάθι (68-66) , για να έρθει ο Σάκοτα και ο Ούκιτς να διευρύνουν την διαφορά στο 73-66 όπου έμελλε να βάλει "ταφόπλακα" στα όνειρα του Παοκ για νίκη...

ΣΧΟΛΙΑ

Όνομα

Αγώνες,2478,Απόψεις,26,Αφιερώματα,182,Διοίκηση,442,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,40,Μεταγραφές,455,Συνεντεύξεις,381,Antonopoulos,5,Basket League,188,Editorial,46,Eurobasket,99,Euroleague,89,Featured,3605,Giannis Sifakis,10,Koriopolis,3,Live Stream,5,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπυ "Δικεφάλων" !
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy