Η ΑΕΚ ''πάλεψε'', ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος!

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική της Basket League με 63-70. Στο κλειστό του ΟΑΚΑ η Βασίλισσα...

Στο κλειστό του ΟΑΚΑ η Βασίλισσα γνώρισε την ήτταν με 63-70 από τον καλύτερο Ολυμπιακό αλλά παραμένει τρίτη στην βαθμολογία.

Η Ένωση έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και ήταν μπροστά στο σκορ αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανώτερος και έτσι έφτασε στην νίκη.

Για την Ένωση πρώτοι σκόρερ ήταν οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και Μάικλ Ντίξον που είχαν από 11 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λοτζέσκι με 17 πόντους και ακολούθησε ο Πρίντεζης με 11 πόντους.

Περίπου 7.000 Ενωσίτες βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ για να υποστηρίξουν την Βασίλισσα.

Το ματς:

H ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο ντέρμπι και πήρε ένα προβάδισμα με 10-4 και με τον Ντίξον να είναι ''καυτός'' ανέβασε την διαφορά στους +7 (15-8). Ο Ολυμπιακός μείωσε στον έναν πόντο μετά από ένα σερί 6-0, αλλά η Ένωση απάντησε με ένα σερί εκ νέου 4-0 και έτσι έκλεισε η πρώτη περίοδος με την ομάδα του Μανωλόπουλου να προηγείται με 19-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πολύ δυνατά στο παρκέ και με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά με 22-23. Η ΑΕΚ παίζοντας με πάθος και με τον Ούκιτς να είναι σε κέφια πέρασε και πάλι μπροστά με 30-26. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου μείωσε και πάλι στον έναν πόντο (34-33). ΑΕΚ και Ολυμπιακός πήγανε στα αποδυτήρια με την πρώτη να προηγείται με 37-35.

Η αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ήταν πολύ καλή για τον Ολυμπιακό που πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ με 39-40. Ο Ολυμπιακός με ένα σερί 12-0 πήρε μια διαφορά εννιά πόντων (41-52). Κάπου εκεί η ΑΕΚ ξεκίνησε την δικιά της αντεπίθεση και με ένα σερί 6-0 μείωσε για το 47-52.

Τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με την Ένωση να μην πατάει καλά και ο Ολυμπιακός να βρίσκει εύκολους διαδρόμους στην άμυνα της ΑΕΚ ώστε να ανεβάσει και πάλι την διαφορά στους οκτώ (49-57). Η ΑΕΚ μείωσε στους τέσσερις (58-62) με τον Μαυροκεφαλίδη. Η ΑΕΚ δεν τιμώρησε τον Ολυμπιακό στις ευκαιρίες που βρήκε ώστε να μειώσει και έτσι η ομάδα του Πειραιά έκανε το 60-68, ένα λεπτό πριν την λήξη. Ο αγώνας έληξε με 63-70 μετά από εύστοχο σουτ του Ντίξον.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-35, 47-52, 63-70

Παναγιώτης Μίχος

ΣΧΟΛΙΑ

Όνομα

Αγώνες,2478,Απόψεις,26,Αφιερώματα,182,Διοίκηση,442,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,40,Μεταγραφές,455,Συνεντεύξεις,381,Antonopoulos,5,Basket League,188,Editorial,46,Eurobasket,99,Euroleague,89,Featured,3605,Giannis Sifakis,10,Koriopolis,3,Live Stream,5,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: Η ΑΕΚ ''πάλεψε'', ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος!
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy