"Δια πυρός και σιδήρου" νίκη της ΑΕΚ και προβληματισμός...

Σε ένα πολύ εντυπωσιακό αγώνα η ΑΕΚ κατάφερε με τα χίλια ζόρια να επιβληθεί με 82-81του αξιόμαχου Κολοσσού στο ΟΑΚΑ, δείχνοντας πολλές αμυ...

Σε ένα πολύ εντυπωσιακό αγώνα η ΑΕΚ κατάφερε με τα χίλια ζόρια να επιβληθεί με 82-81του αξιόμαχου Κολοσσού στο ΟΑΚΑ, δείχνοντας πολλές αμυντικές αδυναμίες και στηριζόμενη αποκλειστικά στις "τρίποντες βόμβες" των Σάκοτα (21 πόντοι) και Nτίξον (18 πόντοι). Χαμένος στο διάστημα ο Ούκιτς (4π. 3 ασίστ) , καλοί αλλά όχοι αρκετοί οι Λουκάς (14π.) και Ελονού (6π.). Άφαντοι πάλι Βασιλειάδης  (2 π.) και Νιούλεϊ (0 π.) και Μακγκραθ (3π.).

Το φιλμ του αγώνα

Το ματς ξεκίνησε με τον Κολοσσό να μπαίνει με περισσότερη ενέργεια και να προηγείται με 2-4 όμως η ΑΕΚ με τρίποντο του Λαρεντζάκη πέρασε μπροστά με 5-4. Η ΑΕΚ έδειχνε μουδιασμένη αλλά κρατούσε ένα μικρό προβάδιμα με τον Μαυροειδή να γράφει το 10-6. Από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου ο Κολοσσός πάτησε γκάζι και προηγούταν καθόλη την διαρκεία του. Με επιθετικό πλουραλισμό ι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 12-19. Η ΑΕΚ έδειχνε να μην μπορεί να συγκεντρωθεί επιθετικά ακόμα και όταν πέρασε στο παρκέ ο Ντίξον και ο Μακγκραθ. Με δύο γρήγορα ανόητα φάουλ από τον Ελόνου, επέστρεψε ο Μαυροκεφαλίδης στο παρκέ που έδειξε καλό πρόσωπο (10 πόντοι από ημίχρονο).

Η 2η περίοδος ξεκίνησε όπως και η πρώτη, με τον Ντίξον να ευστοχή σε δίποντο για το 14-19 Κολοσσό να πετυχαίνει καλάθι για 14-21.Ο Ρέλεφορντ με 4 προσωπικούς πόντους ανέβασε το σκορ στο 16-25.Ο Λουκάς κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά με προσωπικές ενέργεις οι οποίες χρέωναν τους αντιπάλους με φάουλ ώστε η διαφορά να πέσει στο 29-33 και έπειτα απο βολές του Βασιλειάδη στο 31-34.Ο Χαριτόπουλος χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο Κολοσσός με εύστοχο σουτ του Βασιλόπουλου ανέβασε την διαφορά στο 31-36 για να κλείσει στο 34-40 το σκορ του ημιχρόνου με σουτ buzzer beat του Αχόνεν.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο από πλευράς αγωνιστικής απόδοσης για την Βασίλισσα όπου με τον Μαυροειδή πλησίασε τους 2 πόντους (38-40) όμως ο Κολοσσός άντεξε διατήρησε το προβάδισμα του με τον Ρέλεφορντ.Ο Σάκοτα ροκάνιζε την διαφορά και ο Ούκιτς με βολές έστειλε το ματς στην ισοπαλία έπειτα απ΄σχεδόν 28 αγωνιστικά λεπτά (51-51). Ο Ελονού επανήλθε στο παρκέ και συνδυάστηκε αρκετές φορές με τους guard της ΑΕΚ και πέτυχε ορισμένα εντυπωσιακά καλάθια κλείνοντας την περίοδο στο 60-55.

Η 4η και τελευταία περίοδος εξέλιχθηκε σε θρίλερ καθώς εκεί που η ΑΕΚ έδειχνει να "κλειδώνει"το ματς στο 76-68 με απανωτούς πόντους από το Ντίξον και του Σάκοτα, οι φιλοξεούμενοι επανήλθαν στο σκορ με τρίποντο του Βασιλόπουλου (76-71) και έπειτα γκολ φάουλ του Ρέλεφορντ για το 79-76.Ο Λουκάς με βολές κάνει το 81-76 όμως ο Κολοσσός μειώνει επίσης με βολές ξανά στους 3 πόντους. Ο Μακγκραθ αστοχεί σε μία βολή (82-78) και ο Κολοσσός ψάχνει ένα τρίποντο μετά τις κερδισμένες του βολές με το σκορ στο 82-79, σουτ το οποίο δεν έγινε ποτέ με το ματς να κλείνει στο 82-81.

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,2628,Απόψεις,26,Αφιερώματα,192,Διοίκηση,469,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,47,Μεταγραφές,503,Συνεντεύξεις,459,Antonopoulos,5,Basket League,196,Diagonismos,8,Editorial,58,Eurobasket,104,Euroleague,101,Europi,1,Featured,3950,Giannis Sifakis,15,Koriopolis,3,Live Stream,4,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: "Δια πυρός και σιδήρου" νίκη της ΑΕΚ και προβληματισμός...
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy