Σαν σε προπόνηση η ΑΕΚ... και 1-0!

Η Βασίλισσα ''πάτησε'' τον Άρη στο ΟΑΚΑ με 90-74 και έκανε το 1-0 στην σειρά του μικρού τελικού για το πρωτάθλημα της Βas...

Η Βασίλισσα ''πάτησε'' τον Άρη στο ΟΑΚΑ με 90-74 και έκανε το 1-0 στην σειρά του μικρού τελικού για το πρωτάθλημα της Βasket League A1.

Αν και ο Άρης φάνηκε ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, η Ένωση στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού κυριάρχησε παντού και κατάφερε να φτάσει σε μια πολύ εύκολη νίκη επί του Άρη με 90-74.

Επόμενος αγώνας την Τετάρτη (31/05) στην Θεσσαλονίκη.

To ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι (6-6), αλλά η Ένωση ανέβασε στροφές και πήρε το προβάδισμα με 15-7. Ο Άρης μείωσε σε 17-15 με μπροστάρη τον Τσαιρέλη, ενώ ο Γιάνκοβιτς ισοφάρισε με 2.10’’ να μένουν για την πρώτη περίοδο. Ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ με 19-20 πρώτη φορά στον αγώνα, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 23-24.

Ο Άρης με την αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου έκανε γρήγορα το 23-26, αλλά η ΑΕΚ με ένα σερί 7-0, πέρασε μπροστά με 30-26 σκορ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε πίσω στο σκορ αλλά και πάλι βρήκε τρόπο και μείωσε σε 35-34. Η Ένωση ανέβασε και πάλι την διαφορά (39-34). Κάπου εκεί ο Άρης με ένα σερί 0-4 έφερε το ματς και πάλι στο +1 αλλά η ΑΕΚ έκανε το δικό της σερί 6-0 και ‘’έγραψε’’ το 45-38. Η Βασίλισσα πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 48-41.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε ένα μικρό σερί 4-0 για το 52-41. Με το συμπλήρωμα των πέντε πρώτον λεπτών στο δεκάλεπτο η Ένωση είχε το προβάδισμα με 59-50. Ο Άρης μείωσε (59-54), αλλά η ΑΕΚ ξανά ανέβασε την διαφορά στους +10 (66-56). Με την λήξη της περιόδου οι ‘’κιτρινόμαυροι’’ προηγούνταν με 68-57.

Με ένα 11-2 σερί άρχισε η ΑΕΚ το τέταρτο δεκάλεπτο (79-59). Τα επόμενα λεπτά που πέρναγαν ήταν απλά χρόνος προπόνησης για τις δύο ομάδες, αφού η Ένωση είχε σταθερά την διαφορά στο +20, χωρίς να μπορεί να απαντήσει ο Άρης. Το ματς έληξε με την Βασίλισσα να νικάει τον Άρη με 90-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-41, 68-57, 90-74

ΣΧΟΛΙΑ

Όνομα

Αγώνες,2496,Απόψεις,26,Αφιερώματα,188,Διοίκηση,446,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,41,Μεταγραφές,484,Συνεντεύξεις,388,Antonopoulos,5,Basket League,188,Editorial,48,Eurobasket,99,Euroleague,90,Featured,3666,Giannis Sifakis,11,Koriopolis,3,Live Stream,5,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: Σαν σε προπόνηση η ΑΕΚ... και 1-0!
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy