Φιλική νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στην Ούνιξ!

Η ΑΕΚ στην πρεμιέρα μπροστά στον κόσμο της, νίκησε με έναν άκρως ανταγωνιστικό και υποσχόμενο τρόπο την Ούνιξ Καζάν με 88-85 σκορ. Η Έ...

Η Ένωση έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα, αλλά κάπου το έχασε και βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά. Η ΑΕΚ και πάλι έδειξε ανταγωνιστική πιέζοντας την Ούνιξ και καταφέρνοντας να περάσει μπροστά και να πάρει το φιλικό ματς στο τέλος. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Λαρεντζάκης.

Απογοητευτική εικόνα του κόσμου για ακόμα μια φορά στο κλειστό του Ολυμπιακού Σταδίου.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι έχοντας ένα σερί 8-0 σκορ, με τους έξι πόντους να ανήκουν στον Λαρεντζάκη. Η Ούνιξ ανέκαμψε από το 10-4 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 10-12, αλλά ο Μπάρλοου έβαλε την Ένωση ξανά μπροστά με σουτ τριών πόντων (13-12). Η ομάδα του Πρίφτη, ενώ η ΑΕΚ είχε χάσει το ρυθμό της, βρήκε ευκαιρία και πήρε μια διαφορά έξι πόντων (12-18), αλλά και πάλι η ομάδα του Μανωλόπουλου μείωσε σε 16-18 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε με διάθεση αλλά η Ούνιξ παρέμενε μπροστά στο σκορ. Λίγο πριν συμπληρωθούν τα πέντε λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου υπήρξε μια αψιμαχία μεταξύ του Λάσμε με τον Ελονού... και οι δύο παίκτες τιμωρήθηκαν με τεχνική ποινή.

Η Ούνιξ άνοιξε πάλι την διαφορά για να κάνει το 22-28, ενώ με πέντε λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο η ομάδα του Πρίφτη προηγούνταν με 24-33. Η Ούνιξ άνοιξε περισσότερο την διαφορά (+9), αλλά ο Γκριν με προσωπικούς του πόντους μείωσε σε 30-35. Η υπομονή της Ένωσης, έβγαλε καρπούς και με καλή άμυνα μείωσε για το 37-38. Ο Καιμακόγλου έκανε το 37-39, αλλά ο Τζέιμς έκανε το 40-39 και έβαλε την ΑΕΚ μπροστά. Η Ούνιξ με σουτ τριών πόντων μπήκε εκ νέου πλοηγός με 40-42, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ούνιξ να κάνει το 40-45, αλλά η ΑΕΚ γύρισε πάλι το παιχνίδι και πέρασε μπροστά με 48-47. Η Ούνιξ βρήκε τον τρόπο και πέρασε πάλι μπροστά αλλά η Ένωση μείωσε ξανά για το 50-52, η ομάδα του Πρίφτη πήρε πάλι μια μικρή διαφορά με 52-57. Το παιχνίδι είχε συνεχώς στον ίδιο ρυθμό με την ΑΕΚ να κυνηγάει και να μειώνει και την Ούνιξ να αυξάνει την διαφορά. Στο τέλος του δεκαλέπτου η Ούνιξ προηγούνταν με 61-67.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Βασίλισσα μπήκε δυνατά και με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 67-67. Η Ούνιξ πέρασε και πάλι μπροστά με 73-77, αλλά η Ένωση μείωσε σε 75-77. Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος παρέταξε στο παρκέ μια δυνατή πεντάδα και η ΑΕΚ ισοφάρισε μπροστά με 84-84. Με ένα λεπτό αν απομένει ο ''Λάρυ'' πάσαρε στον Γκριν και αυτός με την σειρά του στον Άτιτς που κάρφωσε και έκανε το 86-84. Η Ούνιξ κέρδισε βολές με 33.2'' να απομένουν και είχε 1/2 για το 86-85.

Η ΑΕΚ στην επαναφορά πιέστηκε και συγκεκριμένα ο Γκριν όπου πάσαρε στον Άτιτς, αλλά αστόχησε, αλλά ο χρόνος (13.2'' δευτερόλεπτα) ήταν όλος στην διάθεση της Ένωσης. Με 04.5'' να απομένουν ο Λαρεντζάκης πήγε στις βολές πετυχαίνοντας 2/2 και έγραψε το 88-85 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-42, 61-67, 88-85

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,2578,Απόψεις,26,Αφιερώματα,192,Διοίκηση,462,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,44,Μεταγραφές,497,Συνεντεύξεις,430,Antonopoulos,5,Basket League,196,Diagonismos,8,Editorial,55,Eurobasket,101,Euroleague,90,Europi,1,Featured,3844,Giannis Sifakis,13,Koriopolis,3,Live Stream,6,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: Φιλική νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στην Ούνιξ!
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy