Δεν κατέβηκε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, ήττα στο "Παλέ"

Για ακόμα ένα χρόνο η ΑΕΚ θα φύγει με την ήττα από το «Nick Galis Hall» καθώς ο Άρης με την αντιπίθεσή του στο δεύτερο ημίχρονο κατ...

Για ακόμα ένα χρόνο η ΑΕΚ θα φύγει με την ήττα από το «Nick Galis Hall» καθώς ο Άρης με την αντιπίθεσή του στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε από το 27-34 να προηγηθεί και να πάρει οριακή νίκη με 64-62 κρατώντας για 13η συνεχή αναμέτρηση αλώβητη την έδρα του κόντρα στην ομάδα μας στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ στην τελευταία φάση θα μπορούσε να είχε στείλει το ματς στην παράταση όμως ο Μπάρλοου δοκίμασε το τρίποντο έπειτα από πάσα του Γκριν με σκοπό να πάρει η ομάδα τη νίκη σε νεκρό χρόνο, στο οποίο όμως αστόχησε.

Το "φίλμ" του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλύτερα από τον Άρη στο παρκέ. Με καλή άμυνα, στόχευση το παιχνίδι μέσα στο καλάθι και τον Δημήτρη Μαυροειδή να πετυχαίνει τους 4 πρώτους πόντους της ομάδας, βρέθηκε στο +7 (2-9) στα μισά της 1ης περιόδου. Δύο λεπτά αργότερα, η διαφορά ήταν στους 9 πόντους (6-15) με τον Μπάρλοου να φτάνει τους 6 πόντους. Εκμεταλλευόμενος, όμως, 4 λάθη (!), που ακολούθησαν από τους παίκτες της ΑΕΚ, ο Άρης μείωσε στους 5 (10-16) στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Παρότι έμεινε για 5:30 λεπτά άποντη, η Ένωση στο 13’, βρέθηκε ξανά στο +7 (13-20) με καλάθια των Σι και Λαρεντζάκη. Φτάνοντας τους 8 πόντους, με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο, ο «Λάρυ» έκανε το 17-25 στα μισά της 2ης περιόδου. Ο Άρης αντέδρασε, μείωσε στους 3 (24-27), στο 17΄, όμως η ΑΕΚ με 6 προσωπικούς πόντους του Γκριν έκανε το 24-34. Με τρεις βολές σε νεκρό χρόνο (άχρειαστο φάουλ του Τζέιμς στον Βον), ωστόσο, οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 27-34, στο τέλος του 1ου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Ένωση μπήκε χωρίς συγκέντρωση, έλλειψη επιθετικού πλάνου και αδράνεια στα ριμπάουντ. Έτσι, έπειτα από περίπου 3 λεπτά αγώνα, είδε τη διαφορά να εξανεμίζεται (35-35). Ο Άρης πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς (37-35, 39-37). Ο Λαρεντζάκης, όμως, με τρίποντο έκανε το 39-41, στο 27’, με 5 πόντους ο Γκριν έκανε το 43-46, στο 28’, αλλά ο Αθηναίου απάντησε με «4ποντο» (47-46, από αχρειάστο φάουλ του Ελόνου), στο 29’. Η ολοκλήρωση της τραγικής για την ΑΕΚ 3η περίοδου τη βρήκε πίσω στο σκορ (48-47).

Ο Άρης μπήκε με καλύτερη ψυχολογία στην 4η περίοδο, δεν δίστασε να κάνει και αρκετά σκληρά φάουλ και στο 34’ προηγούνταν με 56-53. Τζέιμς και δευτερευόντως ο Σάκοτα κρατούσαν την ΑΕΚ στο ματς (56-57), την ώρα που ο Αθηναίου είχε πάρει... φωτιά (59-57, στο 36’). Ο Μπελ έκανε το 62-57 με τρίποντο στο 37’, βάζοντας τον Άρη σε θέση οδηγού.

Στα 2:31 πριν το τέλος, ο Γκριν μείωσε (62-59) με βολές, οι δύο ομάδες έκαναν διαδοχικά λάθη και στα 43’’ πριν τη λήξη ο Μπελ έκανε το 64-59.

Στα 40’’ ο Σάκοτα έκανε το 64-62, ο Αθηναίου αστόχησε σε δικό του τρίποντο και στην τελευταία επίθεση αστόχησε. Συγκεκριμένα, ο Γκριν έκανε διείσδυση, έβγαλε προς τα έξω τη μπάλα και ο Μπάρλοου αστόχησε σε τρίποντο, που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ΑΕΚ. Το ριμπάουντ το πήρε ο Βασιλόπουλος και τη νίκη ο Άρης (64-62).
Τα στατιστικά του αγώνα για την ΑΕΚ

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,2628,Απόψεις,26,Αφιερώματα,193,Διοίκηση,470,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,47,Μεταγραφές,503,Συνεντεύξεις,459,Antonopoulos,5,Basket League,196,Diagonismos,8,Editorial,58,Eurobasket,104,Euroleague,101,Europi,1,Featured,3951,Giannis Sifakis,15,Koriopolis,3,Live Stream,4,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: Δεν κατέβηκε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, ήττα στο "Παλέ"
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy