Το έκανε "θρίλερ" αλλά πήρε τη νίκη η Βασίλισσα !

Αγχωτική νίκη με 81-74 πέτυχε η ΑΕΚ επί του Ρεθύμνου για την 3η αγωνιστική της Basket League στο ΟΑΚΑ, στο ντεμπούτο του Μάνι Χάρις μ...

Αγχωτική νίκη με 81-74 πέτυχε η ΑΕΚ επί του Ρεθύμνου για την 3η αγωνιστική της Basket League στο ΟΑΚΑ, στο ντεμπούτο του Μάνι Χάρις με τα "κιτρινόμαυρα". Τραγική η άμυνα της ομάδας στο 3ο δεκάλεπτο που δέχτηκε 31πόντους (είχε δεχθεί μόλις 30 στο πρώτο ημίχρονο!). Με μπροστάρηδες τους Σάκοτα, Ξανθόπουλο και Τζέιμς ήρθε το ροζ φύλλο αγώνα για την Ένωση !

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε σκοράροντας μόνο με βολές (4 ο Μαυροειδής, 2 ο Λαρεντζάκης) μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (6-4), όπου έκανε και την πρώτη εμφάνισή του στο παρκέ ο Μάνι Χάρις. Η άμυνα του Ρεθύμνου ήταν πολύ σκληρή, ωστόσο στο τέλος της 1ης περιόδου, η Ένωση βρέθηκε στο +5 (17-12) με ένα σύντομο 5-0 σερί από τρίποντο του Τζέιμς και καλάθι του Γκριν.

Χρειάστηκαν 4 λεπτά στη 2η περιόδο για να βρεθεί η ΑΕΚ στο +13 (29-16) με 5 πόντους από τον Σάκοτα. Ο αρχηγός των κιτρινόμαυρων συνέχισε να οδηγεί επιθετικά την ομάδα, φτάνοντας τους 10 πόντους, όλους σε αυτό το διάστημα. Η Ένωση εμφάνισε αμυντικές ανορθογραφίες με αποτέλεσμα οι Κρητικοί να μαζέψουν τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (37-30).

Το ξεκίνημα της 3ης περιόδου ήταν πολύ κακό για την ΑΕΚ, που μπήκε χωρίς συγκέντρωση και το πλήρωσε με ένα 16-0 σερί του Ρεθύμνου, που έκανε το 42-48, στο 26’! Οι Κρητικοί, μάλιστα, προηγήθηκαν και με 8 (51-59), στο 29’, ενώ συνολικά σε αυτό το δεκάλεπτο, που έληξε 56-61, πέτυχαν περισσότερους πόντους (31 έναντι 30, με 11/15 σουτ!) σε σχέση με ολόκληρο το ημίχρονο.

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ μπήκε πολύ αποφασισμένη, παίρνοντας το προβάδισμα μετά από μόλις 2 λεπτά αγώνα (62-61). Το Ρέθυμνο αντέδρασε και πάλι, κάνοντας το 62-66, στο 33’, όμως η Ένωση προσπέρασε (67-66) στο επόμενο λεπτό με πολύ δύσκολο τρίποντο από τον Λαρεντζάκη και μπάσιμο από τον Σάκοτα. Το σερί, μάλιστα, έγινε 11-0 (73-66, 4:40 πριν το τέλος), χάρη σε καλάθι του Ξανθόπουλου, κάρφωμα του Τζέιμς (στον αιφνιδιασμό από κλέψιμο του ίδιου) και καλάθι του Σάκοτα.

Στο 37’, με γκολ-φάουλ, ο Τζέιμς έκανε το 76-68, δίνοντας στην ΑΕΚ σαφές προβάδισμα νίκης. Τα τελευταία λεπτά ήταν γεμάτα ένταση, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5 (77-72, 1:45 πριν το φινάλε), όμως η Ένωση δεν κινδύνευσε άλλο, απαντώντας με τον Σάκοτα και τον Λαρεντζάκη (81-72, στο 39’). Έστω και δύσκολα, λοιπόν, η ΑΕΚ επικράτησε του Ρεθύμνου, με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 2, Τζέιμς 16 (1), Γκριν 2, Χάρις 2, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 23 (1), Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου 11 (3), Μαυροειδής 6, Σι 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 13 (3), Γκούντγουϊν 9, Μέντλοκ 13 (1), Κώττας 2, Χριστοδούλου 7 (1), Μούντι 17 (2), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 2, Ρόμπερτσον 11 (2), Ράιτ.

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,2628,Απόψεις,26,Αφιερώματα,193,Διοίκηση,470,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,47,Μεταγραφές,503,Συνεντεύξεις,459,Antonopoulos,5,Basket League,196,Diagonismos,8,Editorial,58,Eurobasket,104,Euroleague,101,Europi,1,Featured,3951,Giannis Sifakis,15,Koriopolis,3,Live Stream,4,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: Το έκανε "θρίλερ" αλλά πήρε τη νίκη η Βασίλισσα !
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy